ČLánek z deníku Anorektika

23. října 2006 v 17:14 |  Anorexie a Bulimie

Z deníku anorektika


Jak boj o snížení váhy přerůstá v poruchu a může se dokonce stát duševní nemocí podobnou třeba závislosti na drogách?
"Mentální anorexie je typicky ženská choroba. Objevuje se obvykle v pubertě a to především mezi 13 až 18 rokem, přičemž k hospitalizaci může dojít mnohem později. Mužské případy však také nejsou úplnou raritou. U nás je poměr anorektiček k anorektikům 30:1, ale na západě je už poměr příznivější 12:1.
Paralelou mentální anorexie, co do podobnosti příznaků a spouštěcího momentu, je mentální bulimie. Výskyt obou nemocí se postupem času mění. Zatímco počátkem devadesátých let měly navrch anorektičky, dnes je jich třikrát měně než bulimiček.
Za zmínku stojí i to, že stále ještě 5-10% případů u nás končí smrtí. V zahraničí se odhaduje úmrtnost na 20-25 %, zejména proto, že se všechny případy nepodchytí."
Petrův příběh může ukázat cesty, kde a jak hledat skutečné příčiny a hlavně jak z tohoto kruhu ven. Není to lékařský spis na téma anorexie, přestože po stránce informační by jím klidně mohl být a tím méně to není ani lascivní čtení na "senzační" téma. Sám autor říká, že vlastní deník je jen menší částí celé knížky; její jádrem je skutečně hledání a nacházení příčin anorexie a podobných onemocnění. Knížku ocení tedy nejen odborníci a studenti, ale asi nejvíce sami anorektici/anorektičky a bulimičky - a samozřejmě jejich rodiní příslušníci. Knížka jim pomůže rozumět sami sobě a svým nejbližším.
Mohlo by to znít skoro jako pohádka: Žil byl jeden student gymnázia, který si začal zahrávat se svým zdravím a pomalu a nenápadně si do života pustil nebezpečného vetřelce - mentální anorexii. Přestal jíst, pečlivě si hlídal váhu a ničil se. Naštěstí nalezl cestu zpět. O své nemoci, jejích příčinách a průběhu si vedl deník. S nemocí bojoval dlouho, tvrdě... Pak svůj deník doplnil o komentáře a hlavně o zkušenost, jak nad anorexií vyhrát.
Je to napínavé čtení. Přestože víte "jak to dopadne". Snad proto, že řada jiných svůj boj s anorexií, bulimií (anebo třeba s drogou - anorexie je vlastně formou "drogové" závislosti) prohraje. Je velmi pravděpodobné, že i vy někde ve svém okolí máte anorektičku nebo bulimičku, možná přímo mezi svými nejbližšími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

JAK SE VÁM LÍBÍ TENHLE BLOG ??

JO je skvělej!! 50.2% (7412)
Ale jo ujdeto ale viděla jsem lepší 15.9% (2351)
Hm nic moc 7.3% (1075)
no jako nic víc tady nemáš 6.1% (903)
Mohlo to bejt o hafo lepší 6.7% (996)
Hruza fůůůůůj 13.8% (2037)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama