Drogy Rozdělení

3. října 2006 v 9:48
Cannabinoidy - hašiš, marihuana, hašišový olej
Nejsnáze dostupná nelegální droga u nás je konopě setá, která se užívá jako marihuana a hašiš. Marihuana jsou vlastně sušené listy, které se kouří a nebo se požívají v podobě čajů. Hašiš jsou upravená semínka konopí v podobě tmavohnědé pryskyřice nebo olejnaté tekutiny. Všechny formy marihuany mají negativní fyzické a duševní účinky. Je to např. zvýšení srdečního tepu, krví podlité oči, sucho v ústech a v krku a zvýšená chuť k jídlu. Užívání marihuany většinou zhoršuje nebo krátkokobě omezí paměť a chápavost, může změnit pojem o čase, a to v obou rovinách. Patnáct minut se může uživateli této drogy jevit jako hodina nebo pět minut. Účinky marihuany jsou závislé na okolí, náladě nebo společnosti. Zvláště stresové situace mohou vyvolat až depresivní stavy. Dále ovlivňuje úlohy, které vyžadují soustředěnost a koordinaci pohybů. Motivace a schopnost poznávání mohou být též pozměněny, což ztěžuje získávání nových vědomostí. Při delším užívání se může rovněž objevit paranoia či psychóza.
Protože kuřáci marihuany často vdechují nefiltrovaný kouř hluboce a potom jej drží v plicích co nejdéle, marihuana poškozuje plíce a plicní systém. Marihuanový kouř obsahuje více rakovinotvorných látek než tabákový kouř.
Psychická závislost se projevuje v pozdější fázi vyžadováním více a více drogy k dosažení stejného účinku.
Vedlejší produkty marihuany se ukládají v játrech, plicích, mozku, slezině, mízních tkáních a pohlavních orgánech.

Stimulační drogy - pervitin a amfetaminy, kokain, crack
Čelné místo mezi drogami zaujímají stimulační látky, zejmena česká specialita pervitin. Dříve se předepisoval závislým na heroinu. Objevuje se pocit obrovské fyzické a mentální síly, pak emoční labilita. Někdy je narušeno i vnímání. Jsou to různobarevné tablety a prášky, které se užívají kouřením, šňupáním, případně injekcemi. Tato stimulancia působí povzbuzení tělesné i duševní, zvyšují bdělost, mírní únavu a chuť k jídlu. Vyšší dávky vyvolávají potřebu překotné činnosti, úzkost, neklid, nespavost, náladovost, hádavost a agresivitu. Po odeznění účinku následuje skleslost, ospalost, deprese a vyčerpání. Velké dávky mohou způsobit srdeční selhání, dochází k otravám z předávkování. Projevem požití drog je pocení, sucho v ústech, zvýšení krevního tlaku, neklid, roztřesenost, rozšíření zornic, při delším užívání chronická rýma, krvácení z nosu, u kokainu až proděravění nosní přepážky, bledost, hubnutí. Následkem užívání je vznik psychické závislosti vyžadující ne zvýšení dávek, ale častější frekvenci užívání. Závislý má pocit pronásledování, mívá halucinace, poruchy paměti, je agresivní.
Opiáty - heroin, opium, morfin
Opiáty jsou obecně a právem spolu s ředidly vnímány jako nejnebezpečnější skupina drog vůbec. Přičinilo se o to několik skutečností:
- opiáty mají z obecně dostupných látek nejvyšší "závislostní potenciál"
- opiáty jsou co se ceny denní dávky průměrného uživatele týče - vůbec nejdražší drogy (např. u heroinu v ČR cca 1500 Kč denně), svého uživatele tedy nejrychleji "vysají" a vzápětí logicky nasměrují ke zločinu od drobných krádeží až po dealing drog.
- užívání opiátů je pravděpodobně nejhůře slučitelné s běžným životem; typický uživatel i v "dojezdu" nevýrazně artikuluje, je malátný, lehce euforický, nezodpovědný, mírně zmatený v čase i prostoru, s poruchami výbavnosti; jeho fungování v zaměstnání či ve škole je velmi obtížné, ne-li nemožné
- opiáty se - spolu s ředidly - lze relativně nejsnadněji předávkovat; čistota drogy na ulici se pohybuje od 5 do 90% a nikdy (ani u stejného dealera) není jisté, kolik heroinu ten který gram obsahuje; poučky typu "osminku gramu pro začátečníka" neplatí; i takovéto množství při vysoké koncentraci spolehlivě zabíjí

Halucinogeny - LSD, psiolocybin (lysohlávky), MDMA/extáze
Vlastní halucinogeny jsou drogy, které u zdravého člověka vyvolávají psychické změny. Způsobují poruchy vnímání, zasahují cítění, myšlení, pod sebezáchovy a nálady. Jen zřídka u nich jde o pravé halucinace.Halucinogeny většinou nezpůsobují návyk - někdy tomu je právě naopak. Navozují jiné stavy vědomí, rozpínají duši a přinášejí transcendentní zkušenost - člověk může např. i vidět čtyřrozměrně. Jejich hlavním efektem je, že jistým způsobem suspendují tlumící a selektivní procesy v nervovém systému, což vede k zostření smyslů až k nadnormální úrovni vnímání.

Trankvilizéry - diazepam, rohypnol
Nověji anxiolitika nebo antifobika jsou látky, které pozitivně ovlivňují efektivitu. Odstraňují psychické napětí, úzkost, strach, současně však způsobují útlum. Některé látky této skupiny se používají jako léky při epilepsii. Jsou také často používány při odvykacích stavech při závislosti na alkoholu, opiátech a barbiturátech. Platí, že každé použití anxiolitika by měl doprovázet psychoterapie.
Rozpouštědla - toluen, různá nitroředidla apod.
Rozpouštědla byla u nás zřejmě nejrozšířenější. Rozpouštějí tuky a mají narkotický účinek. Jejich vlastností je, že poškozují vnitřní orgány - mozek, ledviny, játra, kostní dřeň. Typický zástupcem je toluen je to homolog benzenu, který má vyšší narkotický účinek. Příznaky se podobají opilosti. Euforická fáze je kratší a předávkování je snadnější.Zneužívání organických rozpouštědel je velmi nebezpečné v tom, že je poměrně těžké odhadnout dávku vzhledem ke způsobu užívání. Často dochází k úbytku intelektu. Abstinence sice stav stabilizuje a mírně vylepší, ale značná část poškození zůstává. Velké nebezpeční zneužití je v dostupnosti získání této látky, kterou je možno zakoupit v kterékoliv prodejně s drogistickým zbožím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rada rada | E-mail | Web | 3. října 2006 v 16:49 | Reagovat

jo je to super ty modry ruze se ti povedly fak super blog!!!!

2 shorty shorty | E-mail | 9. ledna 2007 v 1:59 | Reagovat

:)

3 lejla lejla | 18. února 2007 v 15:15 | Reagovat

hasis je s pliskyřice....................................a ne se seminek......................

4 zahry!!! zahry!!! | Web | 25. února 2007 v 14:02 | Reagovat

to co tady bliješ o trávě a hašiku je hrůza nech se laskavě poučit!!!!!!

5 Tomáš von Landitzt Tomáš von Landitzt | 15. března 2007 v 19:25 | Reagovat

Meleš tu ptákoviny....

1) tohle není rozdělení drog, ale jedno z miliard druhů rozdělení drog

(záleží na úhlu pohledu - účinky, závislostní prvek, složení ....atd.atd.atd.)

2) hašiš je pryskyřice ... hašiš je vlastní pryskyřice konopí. Spíše než do halucinogenů se tyto drogy řadí mezi psychodysleptika, látky, které především mění kvalitu psychické činnosti. Po aplikaci se projevují poruchy vnímání, emocí, myšlení. Uklidňování nebo stimulace nejsou tak výrazné. Pokud nejde o těžkou otravu (too stoned), nedochází k poruchám vědomí: Cannabis vyvolává opojení, které je sice nesmírné, rozhodně ne však zdrcující. Na rozdíl od skutečných halucinogenů totiž nenarušuje sebekontrolu, umožňuje intenzivní soustředění, které je možné nasměrovat k rozvíjení představivosti (což tvrdí četní hudebníci a jiní umělci, ať už západní, nebo orienální), nebo i směrem k duchovním praktikám. Dlouhodobé užívání konopí jakoby (díky zkušenostem sahajícím až kamsi do dob našeho sibiřského neolitu) nevyvolávalo žádné vedlejší účinky. Změny na chromozomech sice u jeho poživačů sice zpozorovány byly, ne však ve větší míře, než při užívání kávy či aspirinu. Jakékoli poškozování paměti a mozku je dnes již vědecky vyvráceno metodou, která dokázala rozpoznat i efekty učení na mozkových buňkách. Byly však zaznamenány pozitivní lékařské vlivy, a to jak tradičními čínskými lékaři, tak i moderními specialisty a terapeuty.

nepiš prosím takovýhle bláboly a radši se s někým poraď...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama