Březen 2007

new desing

31. března 2007 v 10:07
tak je tu zmena tohle záhlavko mi delala Tea na blogu http://anonym-ka.blog.cz/
si tam klidne skocte má to tam pekné
tak snad se vám tu bude líbit papa

Jiné způsoby léčby

30. března 2007 v 13:35
Kromě běžných terapeutických přístupů lze využít i různé pomocné a alternativní metody. Určitě by neměly být používány jako náhražka normální terapie. Hodí se buď jako podpora terapie, nebo při doléčování, kdy už jsou nejhorší projevy nemoci zvládnuté. Můžeš také některé (třeba relaxaci) vyzkoušet, pokud teprve začínáš bojovat a bojíš se jít k psychologovi nebo psychiatrovi. Bude ti lépe a uvidíš, že můžeš vzít situaci do vlastních rukou a něco pro sebe udělat.
Relaxace - autogenní trénink
Osvědčená součást psychoterapie, používá ji většina psychologů a psychiatrů. Dá se provozovat doma a pokud tě ji psycholog naučí, zřejmě také dostaneš za "domácí úkol" denně si chvíli zarelaxovat.
Relaxace znamená celkové uvolnění těla i mysli. Laicky řečeno, na čtvrt hodinky si lehneš, uvolníš všechny svaly a odpočineš si. Autogenní trénink je jednou z relaxačních metod, kdy se kromě cíleného uvolňování ještě učíš více vnímat své tělo a mysl a navodit si stav klidu a uvolnění kdykoli. Využití u anorexie a bulimie je nasnadě - umět se cíleně uklidnit v kritické situaci může například zachránit právě snědenou večeři před vyzvracením, nebo zabránit rozjetí bulimického záchvatu. Nácvik také zlepšuje soustředění, které využiješ třeba při učení.
Ideální je absolvovat alespoň několik lekcí autogenního tréninku a relaxace pod odborným vedením, tedy u psychologa. Jedině psycholog dokáže plně využít léčebný potenciál této metody, přesně ti řekne, co a jak máš dělat, aby se vyřešily právě tvoje problémy. Můžeš však využít i literaturu, s trochou inteligence, rozumu a trpělivosti se naučíš relaxovat i sama a hodně ti to pomůže. Příruček existuje několik, zkus třeba brožurku Autogenní trénink od Jozefa Hašta (vyšlo u Tritonu, cena cca 35 Kč). Při vybírání literatury pozor na knihy, které se zabývají relaxací např. buddhistickou, píší o čakrách nebo výrazně propagují metodu inovovanou jedním člověkem (např. Silvova metoda) - klasická jednoduchá relaxace bez zbytečného ideologického obalu ti pomůže nejlépe.
K dostání jsou také kazety a CD s nahraným relaxačním programem, tedy relaxační hudbou a příslušnými pokyny, co máš dělat. Takovou kazetu vydal například známý psychiatr doktor Cimický. Relaxační kazety nebývají drahé (kolem 100) a dají se půjčit v některých knihovnách. Opět pozor na "relaxační" kazety od různých léčitelů.
Jak se provádí taková základní relaxace? Potřebuješ zcela klidné místo, kde tě nebude nikdo a nic vyrušovat. Může to být doma i venku v přírodě na dece. Ideální poloha je vleže, bez podložené hlavy, ruce polož podél těla a otoč je dlaněmi nahoru (dlaně jsou velmi citlivé a kdyby se dotýkaly země, nejspíš by tě to rušilo). Sundej si těsné oblečení a případně hodinky a šperky. Pro začátek trvá relaxace kolem pěti minut, postupně se prodlužuje na 10-15 minut i déle. Čas není třeba měřit, pokud máš kazetu, povede tě hlas z kazety, pokud ne, skončíš zkrátka tehdy, až projdeš celou relaxací.
Zavři oči a chvíli se soustřeď na svůj dech. Nedýchej přehnaně zhluboka, rytmus dechu by měl být klidný a pravidelný. Člověk má tendenci, pakliže se soustředí na své dýchání, nádechy a výdechy prodlužovat, na to pozor. Veškeré myšlenky upni jen na dýchání, pokud se pokusí někam utéct, jemně je přiveď zase zpátky a hlavně si za to nenadávej! Cílem relaxace je naučit se klidně vnímat své tělo i mysl a do ničeho se nenutit, takže žádné "já jsem hrozná, nedokážu se soustředit ani na to blbý dejchání" - výčitky si nech na jindy. Je třeba mít trpělivost a pochopit, že ne všechno se dá přinutit k poslušnosti, občas je třeba sklapnout a jen tiše pozorovat.
Po několika nádeších a výdeších začni kousek po kousku uvolňovat své tělo. Začíná se od nohou a to tak, že si v duchu říkáš "moje pravá noha je uvolněná a těžká" - a přitom se zaměříš na svou pravou nohu (myšleno noha od kotníku dolů) a sleduješ, jak se uvolňuje. Asi se jí ze začátku nebude chtít, ale to se časem poddá. Pak uvolníš stejným způsobem lýtko a stehno. Při uvolňování si můžeš pomoct tím, že dotyčný sval - například lýtko - na chvíli napneš ("zatneš") a ihned povolíš a necháš uvolnění dojít až k onomu příjemně těžkému pocitu. V pravé noze teď budeš mít takový těžší a teplejší pocit než v levé. Uvolni i levou nohu a přejdi k trupu. Uvolnění břicha můžeš napomoct klidným prodýcháváním do břicha, při uvolňování hrudníku naopak nedýchej jen horní částí trupu, tím bys ho moc neuvolnila. Další na řadě jsou ruce - opět od dlaní a prstů přes předloktí až k ramenům. Uvolni obličejové svaly. Nyní chvilku klidně lež, vnímej svůj dech a myšlenky nech volně plynout. To se snadno řekne a hůř udělá :-) protože se ti budou neustále do hlavy tlačit nejrůznější myšlenky a problémy a kdesi cosi. Nesnaž se jim v tom bránit, naopak, nech je jednou stranou vlézt do hlavy a hned je zase nech rozplynout a vypustit druhou stranou ven. Snaž se být v roli pozorovatele, který své myšlenky sice vidí, ale neřeší je. Až budeš trochu pokročilejší, můžeš si s myšlenkami hrát a poskakovat mezi nimi - začneš například tím, že si představíš ptáčka, necháš ptáčka letět, až uvidíš modré nebe s mraky, odpoutáš se od ptáčka a začneš pozorovat mrak. Z mraku začne pršet, sleduješ jednu dešťovou kapku, kapka dopadne na zem, ze země vyroste malá rostlinka, postupně z ní vyraší lístky a vykvete. Na květ přiletí včela... a tak dále. Ze začátku stačí jen krátký výlet vlastními myšlenkami, sama uvidíš, že po chvilce tě to přestává bavit. Tehdy je čas relaxaci ukončit - pomalu počítej v duchu do deseti a při každém čísle si uvědomuj, jak se tvé tělo i s končetinami probouzí z uvolněného stavu. Při desítce otevři oči, chvíli zůstaň ležet, pak se pomalu zvedni a opatrně se protáhni.
Při autogenním tréninku se v oné prostřední fázi pomocí sugesce učíš navodit si podobný stav klidu a uvolnění kdykoli. Dělá se to asi tak, že si vymyslíš nějaké znamení - třeba "kouzelnou formuli" nebo nějaký objekt, třeba modrou kopretinu - a v uvolněném stavu si řekneš "kdykoli řeknu ...." nebo "kdykoli si představím takovouhle modrou kopretinu", "budu stejně uvolněná a klidná jako teď". Když pak nastane krize a anorexie tě začne nutit utíkat pro projímadlo, posadíš se, začneš klidně dýchat jako při relaxaci, vybavíš si modrou kopretinu, soustředíš se na její obraz - a voilá, tělo a mozek se uklidňují a hrozba projímadla je odvrácena nebo aspoň oddálena.
Relaxovat je třeba denně. Je jedno kdy, někomu to lépe vyhovuje po probuzení, někomu před spaním, někomu během dne.
Fytoterapie a aromaterapie
V přírodě kolem nás roste spousta rostlin, ze kterých se dají získat šetrné (při správném užívání) prostředky na pomoc tělu i psychice. Fytoterapií se rozumí požívání bylin - obvykle ve formě bylinných čajů - zatímco při aromaterapii pouze čicháme vůni éterických olejů, případně naředěné vonné oleje používáme k masáži.
Lidová medicína zná spoustu bylin, které uklidňují žaludek i nervy. Výborným prostředkem je máta, mátový čaj (někdo rád silnější, někdo slabší - nutno vyzkoušet) uklidňuje žaludek i nervy a působí protinadýmavě. Stejný uklidňující účinek má i mátová silice, kterou buď použijeme do aromalampy, nebo smísením pár kapek silice a trochy rostlinného oleje připravíme masážní olej a masírujeme břicho (jemným hlazením po směru hodinových ručiček). Proti nadýmání lze také zakoupit v lékárnách dětský protinadýmavý čaj. Protinadýmavý účinek má také fenykl a kmín (fenykl koupíte v lékárně, kmín v potravinách) - z nich se uvaří odvar (semínka nestačí vyluhovat v horké vodě, měla by se pár minut vařit; nebo je rozdrťte, pak stačí vařící vodou přelít). Mimochodem, jakkoli divně zní kmínový čaj, má jemnou, lehce větrovou chuť a je docela dobrý :-)
Hořké žaludeční čaje nemá příliš cenu pít, asi by ti z nich bylo spíš špatně a jejich účel je jiný, než pomáhat proti nadýmání a houpání žaludku.
Nervy uklidňuje například meduňka (koupíte v lékárně sypanou i v sáčcích) a ta se také dá pít dlouhodobě jako běžný čaj. Skvělým přírodním antidepresivem je třezalka, pokud budeš pít 2-3x denně třezalkový čaj a vydržíš 4-6 týdnů, hodně ti to pomůže. Pak je dobré udělat v užívání 2 týdny pauzu a pak teprve případně pít dál. Třezalka se ovšem nesmí užívat, pokud bereš antidepresiva a mimoto pozor, může prý snižovat účinky hormonální antikoncepce. Vysoce účinnou bylinou proti nervozitě a rozklepaným nervům je kozlík, který se také koupí v lékárně buď jako tinktura, nebo v tabletkách, nebo sypaný. Jeho jedinou nevýhodou je silné aroma - tedy spíš smrad, podle kterého kozlík poznáš na sto honů.
Popíjet můžeš i klasický černý nebo zelený čaj, na žaludek je prý dobrý černý čaj pu-erh, který však má velmi specifickou vůni a chuť a pokud ti nesedne, nemá cenu nutit se do jeho pití. Pokud bys ho chtěla vyzkoušet, doporučuji koupit si sypaný třeba v čajovně nebo lepší prodejně s čaji a ne "pytlíkáč", do porcovaných čajů se většinou používají méně kvalitní sorty.
Pomocí éterických silic si můžeš zpříjemnit vzduch v pokoji a také uklidňovat nervy - vhodná je třeba meduňková nebo levandulová silice, povzbuzující účinky mají silice ovocné (citrusové)... Pokud zapátráš na internetu, najdeš seznamy silic i s popsanými účinky. Při nákupu si ale vybírej čisté 100% silice od renomovaných výrobců, např. Botanicus nebo Salus.
Bachovy esence
Bachovy esence jsou připravené zvláštní metodou z rostlinných zdrojů, konkrétně z květů rostlin a stromů. Každá esence působí na určitou oblast lidské psychiky a může tak ovlivňovat úzkosti, deprese, ulevovat při výčitkách nebo nespavosti. Špatně se však shánějí a je potřeba o nich něco předem nastudovat, nebo si nechat poradit od člověka, který se terapií Bachovými esencemi zabývá. A ač jsem zastánkyní alternativních metod léčby, musím podotknout, že Bachovy esence patří mezi vědecky neprokázané metody - pokud tedy důvěřuješ jen prokazatelně účinným metodám (mezi něž patří třeba výše zmíněné byliny, silice nebo třeba thajské masáže), budeš se jim muset vyhnout :-)
Homeopatie
S homeopatií je to podobně jako s Bachovými esencemi. Ba ještě hůř - homeopatie se drží na jednom z čestných míst mezi alternativními léčebnými metodami a oficiální medicíně hodně leží v žaludku. Mnoho vědců si dalo tu práci a vypracovali studie, ve kterých dokázali, že homeopatie nefunguje, homeopaté a jejich příznivci zase argumentují zástupy vyléčených pacientů. Protože ti vyléčení pacienti skutečně existují a jsou mezi nimi i děti a zvířata, protože homeopatie na světě přežila už mnoho desítek let a protože se touto metodou celosvětově léčí více lidí než klasickou medicínou (velmi oblíbená je např. ve Francii nebo v Indii), dost možná na ní něco bude. Homeopatie se obvykle používá při léčení chronických nemocí, psychosomatických onemocnění nebo lehčích akutních onemocnění, kde není klasická medicína potřeba nebo nezabírá. Bližší informace se opět dozvíte po chvilce surfování po internetu nebo z knížek (nějaké ty základní mívají i v menších knihovnách). Vřele doporučuji nepokoušet se o samoléčbu, ale najít si homeopatického odborníka. Bývají bohužel trochu drazí, protože homeopatická léčba není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Jakým způsobem se k léčbě anoraxie nebo bulimie dostat?

30. března 2007 v 13:35
Metody léčby mentální anorexie a bulimie se neustále vyvíjejí. Protože některé nemají příliš vysokou úspěšnost, jsou postupně přepracovávány a nahrazovány jinými.
Jakým způsobem se vlastně k léčbě dostat?
Pro děvčata, která o svém problému vědí (nebo ho tuší) a nemají dostatek odvahy svěřit se nebo jít k lékaři, jsou tu linky důvěry. Jejich čísla lze vyhledat na internetu, stačí třeba na Centru nebo na Seznamu zadat do vyhledávání "linka důvěry". Jsou linky celostátní a místní - ty nebývají pořád obsazené (dovolat se na celostátní linku důvěry je občas zkouška trpělivosti) a jejich pracovníci mají přehled o psycholozích a lékařích v okolí. Na některá pracoviště se dá i napsat e-mail nebo na ně přímo zajít. Strach a stydlivost odlož, na lince se nemusíš představovat nebo se představ přezdívkou či vymyšleným jménem, neboj se ani v případě, že máš třeba vadu řeči - člověk na druhém konci drátu se ti smát nebude. Pracovníci linek důvěry jsou vyškolení tak, aby průběh rozhovoru nikam nepopoháněli a netlačili, ale vyslechli tě a poradili, co máš dělat. Pokud se bojíš, že se v průběhu hovoru rozpláčeš, neboj se, i na to jsou pracovníci linky zvyklí.
Pokud chceš jít k psychologovi, máš dvě možnosti - jít přímo k soukromému psychologovi, u kterého se za terapii platí, nebo využít služeb poradny, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou. V tom případě zajdi za svým praktickým lékařem ("obvoďákem") a požádej o doporučení k psychologovi (nemusíš rozebírat proč, řekni jen že máš nějaký psychický problém a chceš ho pořešit). Stejně tak se postupuje pokud chceš navštívit psychiatra (ten ti na rozdíl od psychologa může napsat i léky na depresi nebo úzkosti), i tam se dostaneš přes doporučení, nebo zavolej přímo do psychiatrické ambulance a zeptej se, jestli se můžeš objednat.
Specializované léčebny, které bývají při psychiatrických léčebnách a některých nemocnicích, mají své podmínky, takže jim zavolej a zeptejte se. Na umístění v léčebně se někdy nějakou dobu čeká, jinde tě hospitalizují hned. Léčba je hrazená zdravotní pojišťovnou, soukromé léčebny u nás zatím, pokud vím, nejsou.

Ruze obrázky

30. března 2007 v 13:32

Gothic obrázky 46

30. března 2007 v 13:30 | angel

Citáty o prátelství

29. března 2007 v 17:11 Citáty
snad je tady jest nemám
Někteří lidé vstoupí do našeho života a rychle z něj zase odejdou. Někteří v něm nějakou dobu zůstanou a zanechají stopy v našich srdcích. My už pak nikdy nejsme stejní.
Přátelství je láska bez křídel.
Kdyby měli všichni mí přátelé skočit z mostu, neskočil bych s nimi. Čekal bych na dně, abych je chytil.
Nekráčej přede mnou, možná za Tebou nepůjdu. Nekráčej za mnou, možná Tě nedokážu vést. Kráčej vedle mě a buď můj přítel. (Albert Camus)
Přítel je ten, kdo přichází, když všichni ostatní odešli.
Lidé nám patří jen ve vzpomínkách.
Bez přátel není štěstí, bez neštěstí není přátel.
Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.
Přátelství zdvojnásobuje radosti a na polovinu zmenšuje bolest. (Francis Bacon)
Přítel je ten,který o vás ví úplně všechno a přesto vás má rád...
Člověk umírá tolikrát,kolikrát ztratí přítele...
Podej přátelům ruku, ale neměj při tom zavřené prsty.
Falešný přítel je horší, než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš.
Kdyby všichni lidé věděli, co jedni říkají o druhých, neexistovali by na světě ani čtyři přátelé.
Přátelství mezi dvěma ženami není nic jiného než spiknutí proti třetí.
Že neodhalujeme přátelům své srdce až na dno, není proto, že bychom si nebyli jisti jimi, nýbrž sebou.
Přátelství ženy k muži je slepá ulička, do které je vehnalo zklamání v lásce.
Kdo opustí smutného přítele, není hoden, aby se někdy dělil s jeho radostí. (Gaius Valerius Catullus)
Přítel je ten, kdo se spolu raduje z dobra, jehož se dostane druhému, a kdo spolu s ním cítí bolest, když má zármutek, ne snad z nějakého jiného důvodu, nýbrž pouze kvůli němu. (Aristoteles ze Stageiry)
Při navazování přátelství pečlivě přihlížejme k tomu, abychom nezačali milovat člověka, kterého bychom jednou mohli nenávidět. (Cicero)

Citáty o Muzi a zene

29. března 2007 v 17:10 Citáty
pridávám sem pár novejch citátku na prání si je jedna holka prála tak si je uzij
Ženám láska oči otevírá, mužům zavírá. (E.M.Remarque)
Každá, i sebeošklivější žena zkrásní, když jí pohladí láska. /Thiéry/
Žárlivé ženy nám vnukají myšlenky na něco, co by nás jinak ani ve snu nenapadlo (J.Gay)
Žena má obavy o budoucnost, dokud se nevdá. Muž nemá obavy o budoucnost, dokud se neožení.
Muž a žena - jak by si ti dva mohli rozumět? Vždyť oba chtějí něco úplně jiného: muž ženu a žena muže.
Bůh nestvořil ženu z mužovy paty, aby mu byla otrokyní, ani z jeho hlavy, aby mu vládla, nýbrž ze žebra, aby byla jeho srdci blízká.
Muž je žárlivý, když miluje, žena i když nemiluje. /Kant/
Ženy se nenávidí mezi sebou pro ty přednosti, pro které se líbí mužům. Jean De La Bruyére
Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Je totiž jen velmi málo slepých mužů, zato hodně hloupých. Sophia Loren
Úspěšný muž často vděčí za svůj úspěch své první ženě a za tu druhou ženu vděčí tomu úspěchu. /Garcon/
Žena je jako tvůj stín - běž za ní, bude před tebou prchat - utíkej před ní, poběží za tebou./Musset/
Žena je nejdokonalejší ze všech stvoření. Je přechodem od člověka k andělu.(Honoré de Balzac)
Co si pro ženu udělal, na to může zapomenout ale nikdy nezapomene, co jsi pro ni neudělal! (MAUROIS)
Je příjemné mít za milenku vdanou ženu, protože večer musí jít domů... (Roussinovo pravidlo správného výběru)
S pravdou je to jako se ženou: všichni s ní flirtují, ale málokdo ji chce mít na krku celý život.
(J.Žáček)
Všechno, co řeknete před svatbou, může být po svatbě použito proti vám!
Chytrá žena se svého muže neptá, kde byl, chytrá žena to ví. Marcel Achard
Ideální žena je ta, která je vám věrná a zahrnuje vás péčí a něhou, jako kdybyste byl jejím milencem. Marchel Achard
Když je třeba udělat v životě důležitý krok, ptá se muž :Co řeknu? a žena : Co si vezmu na sebe? - Hutbart
Mluvíte-li se ženou, naslouchejte především tomu, co vám říká očima - Lichtenberg
Ženy jsou k tomu, abychom je milovali, a nikoliv abychom je chápali - O. Wilde
Lupiči od tebe chtějí peníze nebo život. Ženy chtějí jedno i druhé. (Samuel Butler)
S mužem zacházej jako se psem: dej dobře nažrat a nechej ho toulat.
Necháváte si s manželskými krizemi radit od kamarádek, které jsou rozvedené či samy?
A učily byste se plavat od někoho, kdo se sám už několikrát málem utopil?
Povídá žena muži: "Nebýt tebe, tak bychom byli ideální pár!"
Domněnka ženy bývá přesnější než jistota muže. - J. R. Kipling

chytání do pastí

28. března 2007 v 13:18
Co se týká odchytu do pastí, jsou používány způsoby, které co nejméně poškodí kožešinu. Tyto metody jsou však zároveň velmi kruté pro zvíře samo, protože většinou nezpůsobí smrt přímo, pouze zvíře zachytí. Zvíře pak umírá postupně i několik dnů hladem či vyčerpáním, a často je následně ještě dobito lovcem. Do pastí jsou v současné době chytány zejména vzácné šelmy, a to zejména v USA, Rusku a Kanadě.
Čelisťové nášlapné pasti jsou určeny pro větší šelmy - zachycené za rozdrcenou končetinu umírají několik dnů i týdnů.
Čelisťové pasti tělové mají zvíře přímo usmrtit přeražením vazu a udušením.
Používány jsou také drátěná oka, která zvíře uškrtí nebo se mu zaříznou do těla a zvíře je následně dobito lovcem.
Lov s použitím některých typů pastí je legislativně omezen ve většině zemí Evropy. Omezen však není dovoz kožešin ze zvířat takto ulovených jinde, a proto se s jejich kožešinami setkáváme i na výrobcích v našich obchodech.

Cirkusy

28. března 2007 v 13:17

Nejčastější otázky k problematice cirkusů

sedící slon /10,2kb / 16kBJak se naše děti dozvědí o divokých zvířatech, když zakážeme cirkusy?
Není žádná vzdělávací hodnota ve vidění těchto dříve pyšných zvířat v nepřirozeném prostředí. Není nic poučného vidět slona usilujícího o stoj na hlavě za doprovodu hlasité hudby a oslňující záře cirkusových světel. Myšlenka veřejného ponížení zvířete k dokázání, že člověk je schopný tohoto druhu dominance, není veselá. Vlastně je smutná, depresivní a nezodpovědná. Můžeme se naučit mnohem více z výtečných televizních programů, které neubližují zvířatům v divočině. Děti by měly být vedeny k respektování životů všech zvířat v jejich přírodním a přirozeném prostředí. Nejlepší způsobem jak toho docílit jsou naučné stezky, dobrodružné výlety aj.
Nejsou všechna cirkusová zvířata už narozená v zajetí?
Ne. S ohledem jen na jeden druh cirkusového zvířete, slona, se ukazuje, jak smutný úděl to je. V rozporu s předpokládaným cílem ochrany, je mnoho z cirkusových slonů odchyceno v divočině. Oba druhy slonů jsou používány v cirkusech. Asijští slonové jsou obvykle starší, zatímco mladí afričtí sloni jsou také využíváni. Cirkusy říkají, že mláďata byla zachráněna z pastí, vydávají dojem, že cirkusoví zaměstnanci běhají kolem uhýbajících kulek, aby je zachránili. Ve skutečnosti mnoho z těchto mláďat zažije trauma ze sledování toho, jak je jim zabíjena rodina, a mohou být připoutána k mrtvým matkám, než jsou nalezena a prodána dealerům. Toto je tradiční zdroj mladých slonů. Pokud se cirkusy opravdu starají, jsou zde sirotčince pro malá slůňata v některých afrických zemích, kam sloni mohou jít. Místo toho přicházejí do cirkusů a zoo, aby byli využiti pro zábavu a zisk.
Není chování zvířat v ringu rozšířením jejich přirozených aktivit?
NE! Zvířata v přírodě běhají a skákají, když chtějí a ne když jsou nuceni. Slon si v přírodě jen tak nestoupne na hlavu. Medvěda určitě nepotkáte v lese na kole. Paviáni nenosí kalhoty, koně nechodí po zadních nohou, lamy ani zebry nežijí samotářský život - žijí ve skupinách. Zvířata v cirkusech jsou donucena žít nepřirozený život v umělém (nepřirozeném) prostředí.
Rádi provádí kousky, ne?
Podívejte se na vystrašené zvíře. Pokud jsou psi nebo kočky vystrašení, tak se přikrčí k zemi, sníží své uši tak, že leží dozadu proti hlavě. Podívejte se na velké kočkovité šelmy v cirkuse - ony také ukazují znaky stresu a strachu. Mnoho cirkusových zvířat vykazuje znaky stereotypního chování - bezmyšlenkovité a opakující se chování - způsobené stresem a trápením v nepřirozených a stísněných podmínkách. Kočky přecházejí nahoru a dolů v kleci, nebo se kývají ze strany na stranu. Sloni se stále houpají dozadu a dopředu, doslova šílení ze svého zajetí. Medvědi, opice, koně, psi, velbloudi, vlastně všechny druhy cirkusových zvířat, které byly studovány, vykazovaly toto chování. Opravdu stojí několik stupidních kousků za ponížení těchto kdysi nádherných zvířat?
Onemocní někdy tato zvířata a mohou od nich lidé chytit nějaké nemoce?
Ano. Zvířata mohou v zajetí onemocnět. A v několika případech mohou být lidem nebezpečná. Například sloni mohou onemocnět tuberkulózou a dokonce ji přenést na lidi. Malé děti jsou více náchylné než dospělí.
Zvířata jsou jistě cvičena laskavě?
Všechna cvičení jsou prováděna za zavřenými dveřmi. Nemůžete je vidět, stejně tak organizace jako naše nebo RSPCA. Co opravdu vidíme, pokud nás cirkus pozve na pozorování tréninku, je zkouška. Je to jen zkouška věcí již naučených. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů, kteří nám sdělili, že zvířata jsou mlácena. Film CIRCUS MADNESS (Cirkusové šílenství) vyrobený r. 1993 Animals Defenders a IAWA, ukazuje lamu bitou v britském cirkusu. Pořízené fotografie dokazují některé brutální metody - "Hračky obchodu" - jehly a ostny ukryté ve střapcích používaných při drezúře i vystoupení.
Pokud toto trápení pokračuje, proč zaměstnanci cirkusů nepromluví?
Ale oni to dělají. Mluvili jsme s dřívějšími zaměstnanci cirkusů. Stejně jako ve všech oblastech zvířecího utrpení - potřebujeme důkazy. Cirkusový svět je úzce spjatá komunita. Zvířata cvičí v soukromí. Nedovolují používání videokamer během vystoupení (žasneme proč!). Pokud již kameru propašujete, a oni se domnívají, že jste ochránce zvířat, udělají vše proto, aby jste nemohli cokoli natočit.
Proběhly již nějaké žaloby? V lednu 1999 byla Mary Chipperfield shledána vina z 12 případů krutosti. Byla natočena lidmi z Animal Defenders jak bije šimpanze. Její manžel Roger Cawley byl shledán vinným z krutosti k nemocnému slonovi. Po této žalobě Roger Cawley rezignoval na svou funkci vládou zvoleného zoo-inspektora. Velmi známý cirkusový podporovatel byl pokutován částkou 1000 GBP za převoz lvíčete v přecpaném a nevyhovujícím kontejneru. Lvíček byl nalezen ve velmi špatném stavu. Velmi známý cirkus byl odpovědný za zanechání 3 slonů svázaných na lodi v železném kontejneru - při plavbě dlouhé 25000 mil. Zvířata byla na lodi 3 měsíce!
Zde je na ukázku několik citací z tisku, které neměly za následek trestní stíhání, ale utrpení a někdy i smrt cirkusových zvířat.
  • Policie zastavila dodávku nevhodnou pro silniční provoz obsahující lvouny na M1. Patřila trenérovi lvounů. Objevil se před soudem a byl pokutován. Stejný vůz později jezdil s dobře známým britským cirkusem. (1991)
  • Zebra utekla z cirkusu, spadla do moře a utopila se. (1993)
  • Slonice nazývaná Maureen utekla v Liverpoolu - předměstí poté co málem zabila svého trenéra. Byla chycena o 4 hodiny později. Poté zmizela. Kde je Maureen? (1990)
  • Poté co utržil zranění hlavy při incidentu s třítunovým slonem, podstoupil cirkusový šéf devítihodinovou operaci, při které mu byly do obličeje voperovány železné pláty. (1990)
  • 4 lvi utekli v Grimsby. Kolemjdoucí byl zraněn. (1993)
  • Policie nalezla 4 dospělé tygry opuštěné v přívěsu poblíž Peebles. Zvířata zde uvázla na 16 hodin. (1989)
  • Děti křičely a plakaly, a rodiny odcházely, když byli tygři mláceni tyčí během představení jednoho velmi známého cirkusu v Surrey. Zvířata v ringu začla bojovat. (1990)
  • Cirkusový velbloud utekl z pole v New Forest, šel zaplněnou ulicí a vešel do areálu benzínové pumpy. Motoristé se museli snažit, aby se mu vyhnuli. (1994)
  • Žena se procházela se svým psem na veřejné cestě podél cirkusu, když 3 psi napadli jejího miláčka. Značka na polotu odkud psi utekli říkala: "Psi koušou - Otázky později". (1994)
Cirkusová zvířata trpí také v zahraničí.
Cirkusová zvířata byla složena v Masnile na konci štace. Jedna lvice skončila nacpaná ve výkladní skříni jako poutač. (1989) 17 lvů a tygrů bylo zanecháno k hnití ve dvou rezavějících přívěsech, když cirkus opustil město. Byli zde 3 týdny než byli ochranáři Nového Zélandu zavoláni kvůli smradu. Jeden tygr umřel a byl zčásti sežrán ostatními.

Fakta

FAKT č.1
Běžně existuje asi 20 cirkusů založených v UK, které pokračují v používání zvířat.
Někteří mohou cestovat přes moře, nebo necestují vůbec celou sezónu. Takže počet cirkusů na cestách se může měnit. Někteří bydlí na stálé adrese. Cirkusy mění svá jména nebo podporují zahraniční cirkusy. Cirkusy mohou být členy Asociace vlastníků cirkusů (Association of Circus Proprietors (ACP), což je sobě-vládnoucí těleso, které děla (a někdy ničí) svá vlastní pravidla a doporučení. dva sloni při představení /9,4kb / 20kB
FAKT č.2
Ne všechny cirkusy mají své "zvířecí účinkující"
Cirkusy si pronajímají "zvířecí účinkující", proto se mění rok od roku. Mezi druhy, které můžete nalézt v cirkusech patří sloni, velké kočky, medvědi, paviáni, velbloudi, lamy, aligátoři, hadi, zebry, kopytníci, papoušci, husy, psi, koně a dokonce domácí kočky.
FAKT č. 3
Zvířata jsou většinou držena v nepřirozených sociálních skupinách: sloni, zebry a velbloudi žijí v divočině ve skupinách nebo ve stádech, ale v cirkusech jsou držena osamoceně nebo v malých skupinkách.

Mnoho cirkusových zvířat vykazuje stereotypní chování, tím je bezmyšlenkovité chování, které je zřejmě způsobováno stresem: zvířata se nemohou vyrovnat se svým okolím. Je to pozorováno u zemědělských zvířat i v zoo. Zvířata mohou být viděna s motající se hlavou, měřící vzdálenost na kroky, kývající se nebo kousající mříže klece.
FAKT č. 4
Všechny cirkusy by musely být uzavřeny pokud by byl uplatňován the ZOO Licensing Act 1981 stejně jako v ZOO.

Pokud neúčinkují v ringu, cirkusová zvířata tráví mnoho svého času ve zvířecích vagónech nebo ve stísněných prostorách. Pro cirkusy je nemožné zajistit vhodné prostory pro slony. Vskutku sloni tráví většinu svého času přivázáni za nohy k podlaze. Tyto řetězy jsou často zakryty podestýlkou, např. jako je sláma, a proto nejsou patrné pro běžného návštěvníka.
FAKT č. 5
Zpráva RSPCA od Dr. M Kiley-Worthingtona (1990) o účikujících zvířatech je často uváděna cirkusovým světem jako zpráva podporující používání zvířat k vystupování v cirkusech.

Naopak, uvedená data jsou pro RSPCA zadostiučiněním, protože ukazují, že stres a utrpení je mezi cirkusovými zvířaty široce rozšířen. Zpráva porovnává zvířata v cirkusech se zvířaty žijícími ve velkochovech a v ZOO - nejen s těmi žijícími v přirozeném prostředí.

zlomené krídlo

27. března 2007 v 17:22

Co na tebe prozradí čmáranice?

26. března 2007 v 15:16 Kravinky (Kam to dát ??)

Co na tebe prozradí čmáranice?

Určitě i ty si při dlouhém telefonování anebo při nudné hodině ve škole čmáráš různé obrázky. A víš o tom, že tyhle kresbičky na tebe můžou podobně jako písmo prozradit, jaká jsi? Takže si prohlédni svůj školní sešit nebo telefonní seznam, do kterého sis malovala, a hned se o sobě dozvíš víc.


Gothic obrázky 45

25. března 2007 v 11:43 | angel
ocicka obrázecky

25. března 2007 v 11:35

Jako popelka

23. března 2007 v 16:28 Básničky
úsměvy falešné se zdají.
Hlava na polštář mi klesne.
Mé rty slzy polykyjí
a naděje hasne.
Moje máma,která mi byla vším,
je pryč.
Kam zmizela netuším.
Snad není daleko.
Vždycky bývala jsem sama,
ale teď i máma
ale teď i máma.
Asi se už nevejdu
do jejího srdce.
Od té doby co nosí
prstýnek na ruce.
Už nemá srdce pro mě,
od té doby, co v našem malém domě
bydlí tolik lidí.
Všichni jsou tak přísní
tak hrdí
tak drsní
tak zlí
a vlezlí...

vís názor ...vázne potrebuju :)

22. března 2007 v 17:39
tak lidi sem zmenila teda záhlavko kdyby se to nekomu nelíbylo tak mi písnete chtela bych totiz vedet vás názor no a kdyby ste chteli to staré tak ho sem klído dám tak piste .....PROSÍM PISTE

dopis Andelovi

22. března 2007 v 16:19