Únor 2010

Historie Šmoulu

28. února 2010 v 11:34 | Silmarilli
Jako malé dítko jsem milovala pohádky šmouliku a tak mě napadlo,sem o nich něco dát a našla jsem historii šmouliku.


Tihle modří skřítkové byly svého času obrovským hitem. Ač se země více, či méně nacházely ještě v komunistickém zřízení, kapitalismus postrádaje, dokázaly uchvátit děti i mládež. Šmouly jste mohli potkat na penálech, taškách, oblečení, kancelářských potřebách. Marketingová akce do té doby nevídaná.

Šmoulí mánie měla různé podoby
V dnešní době by se dali Šmoulové přirovnat k úspěchu Pokémonů, nebo třeba Simpsonových.
Ale ve své době byly něčím novým.
Modří skřítkové v bílých nohavičkách přecházejících do bot, kteří se svými jmény trochu podobali jménům trpaslíků od Sněhurky. Jméno vyjadřovalo jejich charakter, případně postavení mezi Šmouly.
V každém dílu jsme tak měli možnost poznávat Šmoulinku, Taťku Šmoulu, Mrzouta, Koumáka, jedinou Šmoulinku ve vesnici a mnoho dalších. V každém dílu byl příběh i s ponaučením, to vše zabalené do zábavy a vtipu. Který dnešní seriál dokáže bez přehnaného násilí učit děti opatrnosti? Který jiný seriál má naději pobavit stejně i po letech?
Šmoulové byli kultem. Ač se to dnes tak nezdá, byli tím, co nám ukázalo, jak to chodí v kapitalismu. Hlavně tedy těmi akcemi okolo nich, prodejem propagačních předmětů a předmětů s jejich motem. Protože samotný obsah Šmoulů je spíše komunistický.
Šmoulové nemají soukromé vlastnictví v té podobě, jak ho známe dnes. Jsou vlastně takovou ideální komunistickou kolonií, kde každý dělá, co nejlépe umí a poskytuje to bez nějakých nároků ostatním. Komunita, která sice při podstatných rozhodnutích dělá "sněmy lidu", kde se ptá na názor, ale ve výsledku rozhoduje nejpodstatnější měrou Taťka Šmoula, jakožto nejmoudřejší.

Taťka Šmoula
Jako kontrast k poklidné a mírumilovné šmoulí vesničce působí čaroděj Gargamel se svým kocourem, kteří se naopak snaží Šmouly chytat a (neúspěšně) je uvařit. Jde mu jen o vlastní zisk a prospěch, je zlý a nemá rád Šmouly.
Politický podtext je zřejmý, ale v očích dětí, které tento seriál převážně sledovaly, se ztrácí v idylce vesničky, kde si všichni pomáhají a ten zlý ošklivý Gargamel jim to nepřeje.
Ve výsledku je jedno za jakým účelem ukázání čeho se Šmoulové stvořili. Jde o to, jak dobře to vyšlo. Šmoulové se pevně do našeho podvědomí zapsali nesmrtelnými hláškami typu "nemám rád Šmouly", usídlili se ve vzpomínkách na naše dětství a stali se legendou.
Proč? Protože mají příběh, vtip a i po letech kouzlo pohádky.
Šmoulové vznikli v roce 1958. Pierre Culliford z Bruselu tehdy nakreslil pod značkou Peyo další díl comicsu s názvem Johan a Pirlonit. Díl se jmenoval "Flétna a šest Šmoulů". Tak poprvé spatřili světlo světa modří skřítci. Objevili se zde ve vedlejší roli, ale jak jejich obliba stoupala, stali se sami hlavními hrdiny comicsů a později animovaných seriálů a filmů.

Skandující Šmoulové
Postupem času se stali světově známými a ještě dnes se jejich figurky prodávají v mnoha zemích. Přesto nemájí jednotné jméno. U nás se jim říká Šmoulové, německy Schlumpf, belgicky Schtroumpf, italsky Puffi, španělsky Pitufos, anglicky Smurf a japonsky Sumafu.
V roce 1983 a 1988 se stali též námětem pro figurky v Kinder Vejcích. Ještě dnes se s jejich motivem často setkáváme. Prodává se šmoulí zmrzlina (celá modrá, samozřejmě), počítačové hry a figurka Šmouly s kladivem se dokonce stala trofejí, kterou každoročně uděluje známý časopis "Pop Rocky", nejoblíbenějším umělcům a sportovcům.
Do češtiny je nedabovali známí herci jako Brodský (Taťka Šmoula), Molavcová (Šmoulinka), Havelka (Koumák) a mnoho dalších...

zabíjíš mě

27. února 2010 v 13:02 | Silmarilli |  Moje Básnicky
Posledních pár dní jsem se dost natrápila a tak vzniklo pár mích básniček a tady je první z nich :)

O poslední polibek zažádám
a zaprosím,obejmi mě
a pak odejdu dřív
než v žalu utopíš mě

než utrápíš mě k smrti
než v očích uvidíš slzy
než ucítím jak mě tvá láska drtí
pak už bude pozdě říci jak moc tě to mrzí

Avril Lavigne "Alice (Underground)"

25. února 2010 v 8:39 | Silmarilli |  Videoklipy
Někteří jedinci možná ví,že mám velmi ráda Avril Lavigne.... Dlouho jsem přemýšlela jestli jí mám sem tahat,ale pak jsem si řekla,že je to blog o mě a o tom cos e mi líbí . A tak vám sem přináším nejnovější videoklip avril lavigne :)

kdyby to nešlo spustit,tak tady je link http://www.youtube.com/watch?v=V_j-r6krxe4

Dlouhá cesta

23. února 2010 v 9:23 | Silmarilli |  Movie
Pokaždé, když do malého přístavního města
Beaufort v severní Kalifornii zavítá jaro a vítr zavoní piniemi a mořem
, vzpomene si Landon Carter na svůj poslední rok na střední škole a na dívku
, která změnila celý jeho život na Jamie Sullivanovou. Byla vážná a konzervativní, její otec, reverend baptistické církve, ji vychovával přísně a bohabojně a Jamie jako by vůbec nezajímalo, že se jí ostatní
spolužáci po straně posmívají. Zato Landon byl tehdy bezstarostný větroplach, který se potloukal s kamarády, vymýšlel klukoviny, nedělal si žádné plány do budoucna a upřímně řečeno si příliš nevěřil. Přesto se jednoho dne život těchto dvou mladých lidí osudově protnul a mezi Jamie a Londonem se zrodila láska
pz: Mě se tenhle filmík neskutečně líbil...vždycky mě rozpláče....nemám co říct...

Imodium-Noc tě schová

15. února 2010 v 14:46 | Silmarilli |  Videoklipy

jdi pryč

14. února 2010 v 16:45 | Silmarilli |  moe vykecávky
Už dlouho jsem tu nenapsala nic co by se konkrétně týkalo mě...Možná je to tím,že jsem zatím všechno zvládala...Trošku mě mrzí,že sem píšu jenom když je mi nejhuř,že vás málo kdy pobavím nějakou veselou historkou,jenže já jsem si tenhle blog zakládala právě proto. Protože si nikomu nedokážu pořádně vylít srdíčko a tak moje chmury míří přímo sem. Tak to prosím krapet ignorujte....
Ikdyž by se logicky mohlo zdát,že už konečně mužu být štatsná....vždyt jsem přece našla človíčka,kterýho miluju ,tak to prostě pořád není ono. Nějak to nedokáže přebít to co mám doma nebo to co cítím. Závidím lidem co všechno jen tak hodí za hlavu a berou všechno tak jak to je a neřeší to....
Lidi,kteří muj blog navštěvují dloouhou dobu a já s ním přišla do bližšího kontaktu ted jistě pochopí co mám na mysli,ti ostatní mají smulu-nemužu to tady ted rozpytvávat.
Víte vždycky jsem si říkala...až jendou si v životě najdu takové to malé místečko aspon s části,pak ta touha dělat ty příšerné věci třeba zmizí. Kdybych jenom věděla jak moc jsem byla naivní.... Já nemám sílu se vším skoncovat...žít a nedělat ty blbustky....ale ani nemám na to v tom pořád pokračovat....Někdy se mi zdá,že se mi život motá jen kolem téhle věci a ničeh jinýho! Jako bych už o ničem jiným neuměla ani přemýšlet...jako bych to měla v hlavě neustále a při každým nádechu a výdechu se to znovu ozvalo....
Sama jsem si přísahala,že už nikdy nechci skončt...jako tenkrát....já chci aby to šlo pryč.....
Asi jsem už cvok....že to pořád vytahuju a řeším ty samé věci dokola...ale ,nějak mi to nejde...nechat to jen tak plavat...stějně by mě to dřív nebo pozdji dostalo,tak na co to odkládat. Nenávidím deprese....

Citátky pro život

12. února 2010 v 13:25 | Silmarilli |  Citáty
 1. Hodnota peněz je relativní. Tisícovka, o které neví manželka, má podstatně vyšší hodnotu než ta, o které ví.
 2. Není důležité pracovat. Důležité je informovat druhé, že pracujeme.
 3. Vydělávej peníze jak můžeš! Dokonce i poctivě, když není jiné východisko.
 4. Víte, co je paradox? Že této blbé době se bude za pár let říkat staré dobré časy!
 5. Svými chybami se člověk učí, na cizích si buduje kariéru.
 6. Chceš žít lépe? ... Kdo by nechtěl ...
 7. Kdyby byli muži takovými dokonalými milenci, jak o sobě tvrdí, neměly by ženy čas se ani učesat.
 8. Všichni chtějí vaše dobro. Nedejte si ho vzít.
 9. Vzkaz řidičům: lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici.
 10. Láska sice zahřeje ... ale uhlí je uhlí!


PŘÁTELSTVÍ nebo LÁSKA ?

8. února 2010 v 12:13 | Silmarilli |  moe vykecávky
Mikuju když si mužu na určité zásadní otázky ptát vás a delit se s vámi o ruzné názory. Na tuhle myšlenku mě přivedla moje " kamarádka" . proč "kamarádka" v uvozovkách? Hned vysvětlím. Už přez dva roky chodí s klukem,který jí podvádí a dělá na ní plno ruzných,hnusných podrazu. Jako například jí nafotil nahou a když se pohádali tak to nastrkal na internet atd. V ten moment jde za námi a jsme všichni zase užaní kamarádi. On se pak omluví ona se k němu vrátí a my už jsme vosk.
Proto se tedy ptám. Co je duležitější...PŘÁTELSTVÍ nebo LÁSKA ? Podle mě člověk k životu potřebuje obojí a ten co po lidech chce aby se jednoho vzdaly tak je vul,ale kdyby jste se přeci jen měli rozhodnout čemu dát přednost...co by to bylo?

citátky

6. února 2010 v 11:59 | Silmarilli |  Citáty
 • Polibek je krásný vynález přírody, jak zastavit řeč, když už jsou slova zbytečná. -Ingrid Bergmannová-
 • Kdo Tě nechce, ten si tě nezasloučí. -Carlo Goldoni-
 • Když se člověk ptá:, Miluju vůbec?´odpověď je vždy ne. -Arther C. Clarke-
 • Člověk potřebuje odběratele citu. Jinak mi puká srdce. - Stanislaw Jerzy Lec-
 • Kouzlo první lásky je v tom, že nevěříme, že jednou skončí. - Benjamin Disraeli-
 • I láska s velkým ,,L´´ může mít další písmena malá. -Ivan Fontana-
 • Jediná pravá láska je na první pohled, druhý pohled rozptyluje. -Israel Zangwill-
 • Jediný lék proti lásce- obout silné ponožky a bez přestání v nich chodit a chodit, až se obě prodřou na patách. Láska je v té době již pryč. - Indické přísloví-

zdroj: k-atulka.blog.cz