Říjen 2014

Halloween

31. října 2014 v 11:32 | Silmarilli |  moe vykecávky
Jak už jsem se jisto jistě několikrát zminovala Halloween pro mě patří k nejoblíbenějším svátkum. Pořád mě mrzí, že se u nás neslaví, ale já jakobych ho doma slavila :) Takže tady máte něco o historii Halloweenu, pak jedna pověst a na závěr nejznámější koktejl pro děti :)

Něco o Historii

Halloween se slaví každý rok 31. října. Je to mix starých keltských praktik, katolických a římskýchnáboženských rituálů a evropských lidových tradic, které se spojili dohromady v průběhu času avytvořili svátek, jak jej známe dnes.
Halloween je čas na osalvy a pověry.
Byl dlouho chápán jako den, kdy se mohou mrtví vráti na Zem, a staří Keltové proto zapalovaly vatry a hranice a převlečeni do "kostýmů" odháněli tyto mrtvé.
Keltský svátek Samhain, katolický svátek Všech svatých a římská slavnost Feralia ovlivnili dnešní podobu Halloweenu.
V 19. století, začal Halloween ztrácet svůj původní náboženský význam, a stal se "svátkem dětí". Ty si totiž svátek přizpůsobily dle sebe, a začaly chodit dům od domu oblečeny v různých pohádkových kostýmech a zpívající koledy pro nějakou tu cukrovinku.
Jak Jack přelstil ďábla

K dýním symbolizujícím Halloween se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterému se povedlo přelstít ďábla poté, co si mu za skleničku alkoholu slíbil svou duši. Jack totiž přemluvil pekelníka, aby vylezl do větví jabloně, a potom rychle vyryl do kmene znamení kříže. Kvůli tomu ďábel nemohl slézt. Jackovi pak už jen stačilo, aby lapenému čertisku velkoryse nabídl, že mu pomůže na zem − pokud se nikdy on, pozemský hříšník, nedostane do pekla.
Jenže když Jack umřel, v nebi ho nechtěli. Měl příliš mnoho hříchů. Ovšem nepustili ho ani do pekla. Jednak čertovský slib je čertovský slib a potom − ďábel si dobře pamatoval, jak ho šprýmař podvedl.
Od té doby Jackova duše bloudí po světě a temnotu si ozařuje jediným žhavým uhlíkem, kterým mu ďábel ponechal. Aby uhlík déle vydržel, vkládá si ho Jack do svícínku z vydlabané dýně...

Dračí krev - koktejl

Přísady pro 10 koktejlů :
1l Coca Cola
1l višňového sirupu
1l Minerální vody s bublinkami (perlivá)
20 kostek ledu
Do velké nádoby vylijte coca colu a potom podle potřeby višnoví sirup. Nakones přidejte minerální vodu a potom led.


Herkules

26. října 2014 v 15:08 | Silmarilli |  Movie


Klasický mytologický příběh o Herkulovi dostává zcela nový rozměr. Začíná v momentě, kdy Herkules splnil pověstných dvanáct úkolů, aby se vykoupil ze svých minulých hříchů. Žije ve vyhnanství a živí se jako žoldák. On a jeho pět věrných společníků putují po starověkém Řecku a výměnou za zlato poskytují ochranu každému, kdo je potřebuje. Když o jejich služby požádá samotný trácký král a jeho krásná dcera, jejichž zemi neustále ohrožují tyranští bojovníci, Herkules pochopí, že svému osudu nemůže utéct. Musí přijmout svůj mýtus a stát se opět tím slavným hrdinou, kterým byl kdysi dávno ..

Já jsem se na tohle těšila. Jednak hlavního herce mám opravdu ráda,( nejvíc ho žeru asi ve filmu vítejte v džungly) a také jako dítě jsem Herkulesa moc žrala, takže jsem si tohle nemohla nechat ujít. Není to sice nic převratného, ale humorné scénky nechyběly a akce tam bylo taky dost. Takže já to nemám proč obkecávat, líbilo se mi to. Připravovala jsem se na to jak budu zklamaná a ono ne. :D

Sluníčko

21. října 2014 v 15:08 | Silmarilli |  Recepty
Můj přítel po buchtách a ruzných koláčích naprosto ujíždí a tak mi nezbívá nic jiného než shánět recepty a péct jednu buchtu za druhou. Ale abych to jenom na něj nesváděla, docela mě to baví :)
Dneska se s vámi podělím o něco výborného. Poradila mi recept moje kamarádka a já jsem bez váhání vyzkoušela. A byla jsem z toho nadšená. Takže jediná zprávná cesta z kuchyně byla k mému počítači a šup na internet.

Co potřebujeme :

- Korpus : 200g kakaových sušenek, 100g másla, 4lžíce mléka, 1/2 lžičky mleté skořice
- Náplň : 100g másla, 100g cukru , 1 sáček vanilkového pudinkového prášku, 300ml mléka
- Dokončení : 1 Kompot ananasu, 1 sáček dortového želé.

Nejprve musíme najemno rozmačkat sušenky. Až je rozmačkáme přidáme mléko a smícháme i se skořicí a změklým máslem. Až to vše smícháme tak vymažeme dortovou formu a těsto vtlačíme na její dno. Okraje musí být vysoké zhruba 2 cm a potokm korpus dáme do ledničky ztuhnout.
Z cukru, mléka a pudinkového prášku uvaříme krém,který za stálého míchání necháme vychladnout. Nakonec do něj po kouskách zašleháme máslo a krém rozetřeme na korpus ve formě a vrátíme zpátky do ledničky.
Nakonec uvaříme dortové želé dle návodu na obalu ( můžete zvolit jakékoliv bez barvy a nebo nějak barevné, já zvolila červené želé) a na dortovou náplň naskládáme ananas, který nakonec zalijeme hotovým želé. Vrátíme zpátky do ledničky a až to ztuhne můžeme jít papat :)

U nás se to neohřálo ani dva dny a už jsem mohla přemýšlet co udělám příště, ale to zas někdy jindy :)

Rachel Caine - Slavnost bláznu

16. října 2014 v 15:00 | Silmarilli |  Knížky co sem četla

Série : Upíři z Morganville
Díl : 4
Počet stran : 240
Nakladatelství : Brokilon

Ve městě Morganville žijí upíři a lidé spolu v relativním klidu. Studentka Claire Danvers tomu ale nikdy neuvěřila - obzvlášť , když se objevil Bishop, starý upír, který ohrožuje křehkou harmonii mezi živými a mrtvými. Co požaduje od města živých a mrtvých je nepředstavitelně zlověstné. Má to být pouze obyčejný ples, kterého se zúčastní upíři i lidé. A pouze Claire si uvědomuje hrozící nebezpečí a past, která číhá na Morganville...

No jak už jsem mnohdy psala typická oddechovka. Tenhle díl, mi ale přišel něčím lepší. Něco mě k němu víc táhlo a nutilo číst a tak jak dřív jsem to brala hodn na lehkou váhu, ted jakoby to teprve dostávalo štávu a s Clair už konečně není jenom děcko. Čehoš si opravdu vážím a cením.

Lauren Oliver - citáty

13. října 2014 v 14:59 | Silmarilli |  Citáty

Žal je jako když se topíte, jako když vás pohřbívají

Většina věcí, i těch největších, vždycky začne něčím malým. Zemětřesení, které zničí celé město, začíná jako záchvěv, nepatrný pohyb, jako dech. Hudba začíná vibrací.

Pokud jsi chytrá a přemýšlíš, tak cítíš. A pokud cítíš, miluješ.

Někdy nejvíc potřebujeme právě to, čeho se k smrti obáváme

Napadne mě, že i lidé jsou plní tunelů, klikatých bludišť, temných zákoutí a jeskyní. Nikdy je nebudete dokonale znát. Nikdy si to nedokážete ani představit.

Možná že jste si svoje démony s sebou nesli všude, stejně jak svůj stín

"Jak je možné, že má někdo nad vámi takovou moc? Že vás dokáže úplně zničit, ale taky vám pomáhá cítit se dobře, celistvě?

Celý den, celý týden marně doufala, že ho uvidí , a zároveň se modlila, aby ho neviděla nikdy

"Bát se, je normální." "Já se bojím pořád." "Kdyby ses nebála, byla bys dost blbá. A rozhodně ne statečná."

Divergentní

10. října 2014 v 14:59 | Silmarilli |  Movie

Filmová Anotace :

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat.
Já jsem knižní sérii naprosto hltala. Podle mě to bylo napsané naprosto suprově a čtenář byl od začátku až do konce pod vysokým napětím. Nakonec to vyustilo v závěr, který mnohým fanouškum možná přišel strašný, já si ale myslím, že to mělo něco do sebe.Film jsem toužila vidět od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o jeho natáčení a konečně jsem měla tu možnost ho shlédnout.

Film ve mě zanechal plno rozporuplných pocitu. Z některých scén jsem byla zklamaná a z jiných nadšená. Možná bych začala pro mě tím pozitivným. Hlavní hrdinku ztvárnila dle mého názoru, užasná herečka. Dokonce si myslím, že jí mohly dát ještě trochu víc prostoru. Plno scén bylo užasných a hudba byla taky skvělá.Myslím, že s čistým svědomím mohu říct, že fanošci série Divergence z filmu nebudou zklamaní.
Ale možná ani nadšení. Nebýt toho, že jsem četla knihu tak bych mnohdy ani nechápala o jaké vedlejší hrdiny jde. Všichni mi tam připadají dost podobní a člověk se v tom za chvilku ztrácí kdo je kdo. Což je možná jedna ze zásadnejších chyb, protože podle mě se v tom člověk lehce ztratí a pak film chátrá. I když je film i tak dost dlouhý možná se tam tomu mohly trošku víc věnovat. Ale i tak si myslím, že to nebyl špatný film

Paul Hoffman - levá ruka boží

8. října 2014 v 18:03 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Cale
Rok vydání : 2010
Rok vydání v originále : 2010
Počet stran : 4014
Nakladatelství : Knižní klub

Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům.
S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů - lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba.

Je mi líto...i přes všekerá doporučení mě tato kniha neoslovila. Moc jsem se snažila jí přelouskat , ale asi tak v polovině jsem to vzdala

Veronica Rossi- cesta věčnou nocí

5. října 2014 v 18:02 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Nebe 2
Rok vydání : 2013
Rok vydání v originále : 2013


Od chvíle, kdy se Árie dozvěděla o smrti své matky, uplynulo už několik měsíců. I Perry už je nějakou dobu Krvepánem a dívka o něm nemá žádné zprávy. Nyní se však mají znovu setkat. Po tomto okamžiku oba nesmírně touží, a skutečně jsou naplněna všechna jejich očekávání. Tedy aspoň zpočát

Řekla bych, že každý díl je lepší a lepší. Už to podle mě místami nepusobilo tak amatérsky. Pravda je že to nebylo tak akční jak jednička,ale evidentně spisovatelka potřebovala udělat takovou výpln před finálem :)

Levithan David - Den co Den

2. října 2014 v 18:02 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Rok vydání : 2013
Rok vydání v originále : 2012
Počet stran : 344
Nakladatelství : CooBoo

Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. A tak platí jedna jediná zásada - vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života.
Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den.
Úspěšný román bestsellerového autora Davida Levithana.
Musím říct, že když jsem četla anotaci ke knize, měla jsem z ní smíšené pocity. Po přečtení první kapitoli jsem začala tuto knihu vnímat zase uplně jinak. Bylo to zajímavé, neotřelé a skvěle napsané.Konec byl pro mě opravdu skvělí. I když svým zpusobem smutný. Každopádně tahle kniha patří k těm, které doporučuji