Sepetys Ruta - v šedých tonech

16. března 2015 v 10:53 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Rok vydání : 2011
Rok vydání v ČR : 2013
Počet stran : 288
Nakladatelství : CooBoo

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

Knihy s touhle tématikou mám opravdu ráda, už jenom proto, že by jsme si stále dokola měli připomínat to co se všechno stalo, aby nikdo nezpoměl kam až lidská chamtivost po nadvládě muže dojít....Je to kniha nad kterou člověk musí pořád dokola přemýšlet...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rogue Rogue | Web | 19. dubna 2015 v 13:31 | Reagovat

Od této autorky jsem četla "Potrhaná křídla" a ta kniha se mi velmi líbila, uvažuju tedy, že sáhnu po dalším titulu. Díky za tip :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama