Červen 2015

Bábovka

26. června 2015 v 13:47 | Silmarilli |  Recepty
Suroviny

Polohrubá mouka 2 Hrnky
Cukr krupice - 1 hrnek
Vanilkový cukr - 1 balíček
Olej - 1 hrnek
Kakaao - 2 lžíce
Mléko - 1 hrnek
Vejce - 3 ks
Máslo - na vymazání

Postup

Vejce rozklepneme a oddělímee žloutky od bílku. Všechny sypké suroviny smíchané v míse. Přidáme hrnek mléka, sklenici oleje a žloutky.Vše zamícháme a z bílku ušleháme sníh a vmícháme do těsta.

Větší polovinu těsta nalíjeme do vymazané a vysypané formy. Do zbylého těsta přidáme dle chuti cca 2 lžíce kakaa, zamícháme a nalijeme na světlé těsto do formy.

Bábovku vkládáme do předehřáté trouby a pečeme na 180 C asi 40 -50 min.

David Levithan - Dash a Lily- kniha přání

22. června 2015 v 13:47 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Název : Dash a Lily, kniha přání
Rok vydání : 2011
Rok vydání v ČR : 2014
Počet stran : 276
Nakladatelství : CooBoo


Dash tráví v knihkupectví Strand dlouhé hodiny a jednoho dne najde mezi ostatními knihami červený zápisník, v němž je série úkolů souvisejících s knihami. Samozřejmě mu to nedá (taky který knihomol by odolal???) a pustí se do jejich plnění. Na závěr pak napíše do zápisníků svůj vlastní úkol a nechá ho na smluveném místě. A v tom okamžiku vstupuje do hry Lily (jak už jste asi uhodli, právě ona je majitelkou zápisníku i autorkou úkolů). A následuje série šifer, dopisování, vtipných míjení se i setkávání.

TAk tohle byla taková ta odechovka, ale nápad se mi moc líbil. Ve výsledku na mě kniha pusobila opravdu dobře i když některé věci byly předvídatelné a navíc bych knihu zařadila mezi to jednoduší čtivo. Ale pravdou je, že co jsem začala číst, tak jsem hltala jednu stránku za druhou..

Hry o truny

20. června 2015 v 13:46 | Silmarilli
Hry o trunyVítejte v Sedmi královstvých Západozemí. FAntastické říši udatných hrdinu a mocných králu. Spíše než před kouzly a magickými postavami byste si zde však měli dát pozor na lidské intriky, zradu a boj o moc. Vítejte v Západozemí : Zvítězte nebo zemřete.


Abych byla upřímná, tenhle seril mi doporučil muj bratr. A vubec ase mi do toho nechtělo. Nakonec jsem se to dokopala pustit a je to super. S partnerem to hltáme jedním dechem a těším se na další pokračování :)

Zajímavosti

V knižní předloze je postava Aryi Stark levačka, zatímco herečka Maisie Williams, která Aryu ztvárnila v seriálu, je pravoruká. V zájmu co nejvěrnějšího zpracování knihy se Williams musela naučit bojovat s mečem v levé ruce .
Seriál má nejpočetnější herecké obsazení v historii HBO projektů.


V každé epizodě zazní během rozhovoru její název.


V první sérii jsou k vidění hned tři verze úvodního intra.


Z původních 45mil. dolarů se rozpočet navýšil na 60mil. dolarů.


Soundtrack k seriálu byl nahráván v Praze.


Kristian Nairn, obsazený do role slabomyslného pacholka Hodora, se živí jako DJ a nikdy předtím v ničem nehrál.


Nejdražší paruku seriálu nosí Emilia Clarke a Lena Headey. Každá vyšla na 4 500 liber, přičemž jsou obě z pravých lidských vlasů.


V první řadě seriálu se objevili hned čtyři herci, kteří se předtím objevili ve filmové sérii Harry Potter.

Jsou jimi Natalia Tena, představitelka Oshy, David Bradley, který si zahrál Lorda Waldera Freye, Julian Glover, jenž ztvárnil Pycella, a Michelle Fairley, představitelka Catelyn Stark.


Zatímco se scénář většinou řídí obsahem knihy, postava Ros (Esmé Bianco) byla vytvořena pro seriálovou verzi a ztělesňuje bezpočet nejmenovaných prostitutek, které se objevily v knize.


Když byl autor knižní předlohy George R.R. Martin tázán, zda má vymyšlené řešení či konec zdánlivě nekonečného konfliktu, odpověděl, že závěr si představuje jako prach či sníh, který se prohání napříč rozlehlým hřbitovem plným hrobek


Původně měli hrát zlovlky trénovaní vlci, ale protože se natáčí velká část jejich scén v Británii, kde to zákony o bezpečnosti práce nedovolují, a protože pracují hlavně s dětmi, rozhodli se použít plemeno psa vyšlechtěného, aby se co nejvíce podobalo vlkovi (anglicky Northern Inuit Dog).

Vložila: ševča
Vložila: ševča
Když se G. R. R. Martin dozvěděl, že roli Ošy bude pravděpodobně hrát Natalia Tena, moc se mu to nelíbilo. Herečka mu připadala na tuto roli příliš mladá a krásná. Pak však viděl, jak Natalia Ošu hraje, a dnes dokonce uznává, že je v seriálu možná lepší, než jak ji napsal v knize. Dokonce se rozhodl, že se seriálovou verzí této postavy nechá inspirovat při psaní šestého dílu.


Snad v každé epizodě se vyskytuje slovo "čest" [angl. honor].


Syn Jon Arryna a Lysy Tully se v knize jmenuje Robert Arryn, pojmenovaný po Robertu Baratheonovi. Právě s ním by si ho ale lidi mohli plést, tak v seriálu změnili jeho jméno na Robin Arryn.


Železný trůn je ve skutečnosti ze dřeva.


Natalia Tena (Oša) se na konkurz schválně zapatlala bahnem, když se dozvěděla, že má hrát divokou.


Existuje mnoho stránek, kde fanoušci vybírají herce, kteří by se hodili pro různé role v seriálu. Vyšlo jim to v případě Droga. Správného herce pro tuto roli dlouho nemohli najít, až zoufalí na jednu takovou stránku producenti zavítali. Tam u návrhů pro Droga uviděli fotku Jasona Momoy. Zdál se jim, že tak asi nějak Drogo vypadá, tak si jej pozvali na konkurz.


Výtah, který vynáší černé bratry na vrchol Zdi, je skutečný fungující výtah, nejde o speciální efekt.


Při nacvičování scén s draky mají herci k dispozici model ve velikosti, v jaké bude drak v oné scéně, ale při natáčení už ne a musí se spoléhat pouze na svou představivost.


Zdroj : edna. cz a serialzone.cz

Citáty

18. června 2015 v 13:46 | Silmarilli |  Citáty


"Dospělí vidí svět takový, jaký je. Děti ho vidí takový, jaký by mohl být."
"Od života dostanete to, čím se zabýváte ve svých myšlenkách…"
"Neúspěch je klíčem k úspěchu. Každá chyba nás totiž naučí něčemu novému."
"Čas je…. velmi pomalý pro ty, kteří čekají, velmi rychlý pro ty, jež mají strach, velmi dlouhý pro ty, kteří se litují, velmi krátký pro ty, kteří oslavují. Ale pro ty, kteří milují, je čas VĚČNOST."
"Rodina není vždycky jen původ. Jsou to lidé ve vašem životě, kteří vás chtějí i ve svých životech. Jsou to ti, kteří vás akceptují takové, jací jste. To, kteří by udělali cokoliv, aby vás viděli usmát se, a kteří vás milují bez podmínek."
"Rodiče musí naplnit dětský kbelík se sebevědomím natolik, aby zbytek světa nemohl vytvořit v kbelíku tolik děr, aby všechno vyteklo."
"Rodina je to nejdůležitější na světě."
Princezna Diana "Srdce maminky je speciální místo, kde děti vždy najdou svůj domov."
"Život je opravdu krásný, když vám rodina rozumí stejně jako vaši přátelé, a vaši přátelé vás podporují stejně jako vaše rodina."
"Chceš-li létat, musíš nechat za sebou vše, co tě táhne dolů."
"Na mnoha pomnících by mělo stát: "Umřel ve třiceti, pochován v šedesáti."
Georg Lichtenberg "Život je často jako puzzle. Buď se nám nedaří najít pořádně žádný dílek, který sedí. Nebo do sebe samo všechno perfektně zapadá."
"Opravdová přátelství se budují postupně a často je jim třeba věnovat hodně času. A přátelství, do kterého není investovaná pozornost, postupně upadá ve známost. Jen ta skutečně silná pouta dokáží přežít i delší dobu bez kontaktu."
Petr Havránek "Kdo je to přítel? Jedna duše ve dvou tělech."
Aristoteles "Mnohý ti dá radu, jak přeplavat moře… Málokterý tě však vytáhne z louže…"
"Láska je jediná síla, která dokáže změnit nepřítele v přítele."
Martin Luther King "Opravdoví přátelé jsou ti, kteří nikdy nezmizeli z Vašeho srdce, i když se na čas vzdálili."
"Opravdový přítel je ten, který první přijde, když celý svět odejde."


Bordel v hlavě

16. června 2015 v 13:30 | Silmarilli |  moe vykecávky
Někdy si říkám, jestli bych tu neměla všechno smazat a začít uplně znova. Jako restart, který v životě člověk udělat nemůže, ale tady bych aspoň smazala tu hordu špatných vzpomínek, nářku a sebelítostí se kterou už nechci mít nic společného.
Nikdy ty články už znovu pročítat nejspíš nebudu, protože vždycky když jsem se o to pokusila tak mi akorát bylo hůř, takže jaký má smysl si to tu nechávat? Dělám to snad proto, že jednou se k tomu budu chtít vrátit ? Že třeba jednou si připomenu jaký ubožák jsem byla a možná ještě jsem i když se zrovna cítím celkem dobře ?
Vždycky mi pomohlo to co mě trápilo abych sem napsala ale, někdy si říkám, co mi to vlastně přináší? Svěřovat se na internet a i když je to ve věčí míře anonymní, proč mám neustálou touhu svěřovat se tu s tím vší bordelem co mám v hlavě navíc když už pár let to tak uplně anonymní není a tak i tady musím dělat malou recenzi toho co můžu napsat a co ne. Tak proč to nejsem schopná smazat a začít uplně od znova ?

Nic není jako dřív a svým způsobem jsem za to velmi ráda. Protože ještě do nedávna jsem se cítila jako bych plavala v bahně a nemohla se z hluboka nadechnout, jako bych minulost měla pořád na zádech a ta mě táhla ke dnu a ikdyž to tak možná pořád je, vím že je jen na mě jak s tím naložím, jak to vstřebám a jaké kroky udělám dál.
Když jsou chvíle jako tato, mám pocit, že zvládnu uplně všechno. Nedokážu pochopit jak jsem mohla být tak pesimistická a tak lítostivá a říkám si, že se nesmím nechat opět ponořit.Jsem přesvědčená, že to zvládnu. Pak ale přijdou horší dny a já jako bych se škrábala na Mount Everest a zkaždým krokem , jakoby mi podklouzla noha a já spadla o pár pater níž. Nakonec přijdou ty uplně zlé dny a já se roztříštím o zem a několik dní mi trvá než všechny své části poskládám dohromady a odvážím se zase postupovat vpřed.
Přála bych si aby těch skvělých dní bylo čím dál více. Miluju smích a radost tak proč jsem celí život nechala aby mě vedl smutek a zoufalství ?

Neprocházím zrovna nejlepším obdobím a přesto si zatím držím celkem dobrou náladu. A nutkavý pocit, napsat to sem, se mi vkrádal už od rána. Blog je plný smutku a já bych jsem ráda vložila i kus sebe kdy jsem nejlepší, ale když jsem přemýšlela nad něčím opravdu užasným najednou mě opouštěla odvaha a tak místo toho, je to to co se mi opět honí v hlavě. Někdy bych prostě potřebovala vypnout.

No ted bych si měla užívat své dobré nálady a přestat přemýšlet nad tím co kdyby a tak dále, je krásný den, tak proč ho nevyužít tak jak se patří....

Dva a pul Chlapa

15. června 2015 v 13:43 | Silmarilli
Dva a Pul Chlapa

Dva a půl chlapa (orig. Two and a Half Men) je americký komediální seriál, oceněný cenou Emmy, který od roku 2003 vysílá televize CBS, v Česku byl uveden na TV Nova. Seriál měl premiéru v 22. září 2003 na stanici CBS. Tatáž stanice oznámila 27.4.2013, že seriál obnovuje pro poslední 11. sezónu. V květnu 2014 stanice oznámila, že se seriál rozloučí 12. sérií odvysílanou v sezoně 2014/15.

Hlavním hrdinou je svobodný mládenec Charlie, jehož pokojný život je narušen, když se k němu nastěhuje jeho čerstvě rozvedený bratr Alan se synem Jakem. Charlie však jednoho dne tragicky zemře, když při pobytu v Paříži spadne pod soupravu metra. Dům, ve kterém bydlel je na prodej a projeví o něj zájem miliardář Walden Schmidt. Ten si tento dům nakonec i koupí a nechá v něm bydlet Alana s Jakem a později i ostatní příbuzné Alana.


Tak tohle jsem si opravdu zamilovala. Někdy mi bylo Alana opravdu líto a někdy jsem si říkala, jak je vyčuraný. A "jeho syn" tomu všemu dodával třešničku na dortu. Ovšem ani tady to promě neznamená nekonečná zábava. Protože v momentně kdy Charlie umřel a na jeho místo nastoupil Aschton Kucher už to pro mě přestalo mít takovou tu jiskru!

Zajímavosti

Seriál "Dva a půl chlapa" posbíral celkem 15 cen a 31 nominací, z toho 2 Charlie Sheen na Zlaté Glóby.

Titulnú pieseň k seriálu napísal Chuck Lorre.

Charlieho Shiena (Charlie Harper), Jona Cryera (Alan Harper) a Holland Taylor (Evelyn Harperová) všechny tři spojuje to, že hráli v nějakém filmu Johna Hughese: Sheen ve Volném dnu Ferrise Buellera (1986), Cryer v Krásce v růžovém (1986) a Taylor v Manželských etudách (1988).

Lednička, která je v Charlieho kuchyni, je opravdu funční. Což je u seriálů neobvyklé.

Slova úvodní znělky nezpívají herci Charlie Sheen, Jon Cryer a Angus T. Jones, jak by se mohlo zdát. Písničku nazpívali ve studiu zpěváci a herci jen otvírají pusu.

April Bowlby (Kandi) se objevila desetkrát ve třetí sérii jako hostující hvězda. Nicméně, když jí ve čtvrté sérii přiřadili status pravidelné účinkující, tak se objevila už jen pětkrát.

Berta měla být původně postavou, která se objeví v seriálu jen občas, ale Conchata Ferrell si získala u publika takovou oblibu, že z ní ve druhé sérii udělali pravidelnou postavu.

Rose byla původně na konci čtvrté série vyšktnuta ze seriálu, protože herečka Melanie Lynskey se stěhovala do Londýna kvůli natáčení seriálu Drive (2007), ten byl ale po 4 dílech zrušen a Melanie dovolili vrátit se zpět do Dva a půl chlapa.

V seriálu nikdy nezazní, jaké povolání dělá Judith. Alan je chiropraktik, Charlie skládá znělky, Evelyn prodává nemovitosti, Berta je hospodyně, Kandi je herečka a Rose je členkou správní rady v bance svého otce.


Neil Chloe - holky někdy kouškou

13. června 2015 v 13:43 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Upíři z Chicaga
Díl : 1
Rok vydání : 2009
Rok vydání v ČR : 2014
Počet stran : 256
Nakladatelství : Fantom Print

Život vysokoškolačky určitě nebyl žádná sláva, ale k Merit prostě patřil. Dařilo se jí docela dobře, ovšem jen do chvíle, než ji napadl upír. Stihl si dát jen doušek, vyplašen jiným krvesajem. Ten se rozhodl, že nejlepší způsob, jak Merit zachránit, je přeměnit ji v nemrtvou.
Ukáže se, že její zachránce je mistrem upířího rodu Cadoganů. Merit se už nebude potit nad diplomovou prací. Bude se snažit zapadnout mezi upíří smetánku, obývající honosné sídlo v chicagské čtvrti Hyde Park, a být spolu s ostatními věrnou Ethanu Sullivanovi, "majiteli panství".
Vysoký, zelenooký, čtyři sta let starý upír má náležité kouzlo, bohužel taky očekává Meritin vděk a úslužnost. Jenže nepříjemná alergie na sluneční svit a Ethanovy postoje jsou tím nejmenším, co Merit znepokojuje.
Někdo po ní vytrvale jde. Její uvedení do nočního života v Chicagu bude možná prvním impulzem k rozpoutání války - a při té poteče krev.

Na Merit a její chování jsem si musela dlouho zvykat. Né že by mi její sarkasmus nějak vadil ba naopak tohle mám v knihách ráda. Jen mi některé pasáže v knize přišly, nedotažené do konce, nebo příliš pubertální. Spoiler - navíc měla šílený strach zařadit se k domu a složit přísahu, přitom si ani nepřečetla kanon, ve kterém bylo vše vysvětleno co to doopravdy obnáší. Přece tohle je duležité, to by si přečíst měla. Zvlášt když se toho tak obávala. Nakonec jsem to dočetla a ve výsledku to nebylo nejhorší. Ještě uvidím jestli se pustím do dalšího dílu

23 rok života

11. června 2015 v 13:42 | Silmarilli |  moe vykecávky
Tohle je přednastavený článek, protože v den mích narozenin budu mít honě práce a málo času. Padla na mě taková ta vlna nostalgie a říkám si, že si na svuj věk absolutně nepřipadám. Jistě, nejsem žádná stará bába a jak by jistě mnozí řekly 23 rok přeci je krásný věk, ale kam jsem se za tu dobu vlastně dostala ? V 15 jsem si představoval, že tou dobou už bude všechno jinak. Budu štastná, budu mít skvělou práci a bezva přátelé. Tohle je asi opravdu vidina 15 leté pubertačky, která svojí budoucnost vidí velmi ružově.

23 téměř se mi až nechce věřit, že už mi bude 23. Připadá mi to jako včera, kdy jsem nastoupila na střední. Mám kamarádku, která se po sedmi letech rozešla s partnerem a ted svuj život chytla pevně do svých rukou. Učí se anglicky, chce jet do zahraničí a chce to někam dotáhnout. Já bych taky ráda byla tak silná abych se životem pouze jen nepachtila,ale něco uidělala. Pro sebe. Pro svou buoucnost. Bohužel na to nemám povahu.

Když mi bylo 18 plánovala jsem si jak do pětadvaceti chci mít první miminko. V 18 jsem s polovičákem plánovala jak to bude hezké. JAk budeme mít už domeček nebo byteček jen jáš, né jen žádný podnájem a nějakého caparta, který nám bude dělat radosti i starosti. Ted mi příjde, že dva roky jsou strašně krátká doba na to aby jsme něčeho takového byly schopni. Zejména hlavně z finančního hlediska!

Stát nás pěkně odrbává. Običejní lidi mohou chodit do práce jak chtějí a stejně musí přemíšlet nad každou korunou. Neumím si to představit. Né že by jsme mi dva byly nějak chudí, ale mít po boku ještě dítě, né-li dvě, jako je většinou zvykem, neumím si představit jak budeme finančně vycházet.

Strašně ten čas letí a dospívání není žádná sranda. Člověk si neuvědomí kolik starostí měli a stále mají naši rodiče, dokud se nedostavíme do stejné situace. Snad si mužu k narozeninám pouze přát aby pro mě ten další rok byl o něco vlídnější a hojnější. Aby se štěstí obrátilo na mou stranu a pomohlo mi dosáhnout té vytoužené rodinné pohodě. Abych měla stále po boku toho milovaného polovičáka o kterého ještě pořád tak moc stojím a jsem vděčná, že on stojí o mě. A aby se nám dařilo. Nejsou to zrovna skromná přání a nejspíš si tohle přeje každý druhý člověk na světě, ale dala bych snad nevím co za to aby se to k tomu aspoň malinko přiblížilo.....

Nezbívá než si jenom popát všechno nejlepší a žít dál....

Medovník

10. června 2015 v 13:42 | Silmarilli |  Recepty
Medovník

Suroviny :
3 vejce
300g krupicového cukru
1 héra
3 lžíce tmavého medu
1 lžičku jedlé sody
400g hladké mouky

na krém :

1 plechovka Salka
300g másla

POSTUP

1 . Do kastrolku nalijte vodu a dejte na něj větší misku tak, aby e nedotýkala hladiny. Vodu přivedte k varu a do misky dejte héru a nechte pomalu rozpustit. Potom do ní rozklepněte vejce a přidávejte med, cukr, mouku a jedlou sodu. Směs míchejte přibližně deset minut , dokud těsto nebude mít zlatavou barvu. Vzniklé těsto rozdělte na ššest stejně velkých dílu.
2. Na plech natáhněte pečící papír a obkreslete na něj kolečko, třeba podle talíře.Do nakresleného kruhu pak stěrkou rozetřeme v co nejtenčí vrstvě těsto. To by mělo kruh alespon o 1 cm přesahovat. Nakonec upečte do zlatova.
3. Upečené placky okrájejte. Okraje nevyhazjjte budete je potřebovat.
5. Vyrobt krém- Máslo a salko vyšlehjte pomocí metly dohladka. Nakonec připravte posypku s okrájených kousku těsta. Okraje vložte do misky a pomocí prstu je najemno rozdrobte..
6. Sestavte dort. Na první plát rozetřete krém, přiklopte další plackou, kterou opět namažte krémem. Pokračujte tak dlouho, dokud vám nedojdou pláty. Nakonec celý dort pomažte krémem a poprašte posypkou. Hotovo..ted už jen medovník nechat odležet v ledničce.

Krok za krokem

8. června 2015 v 13:41 | Silmarilli
Krok Za krokem

Show , která se odehrávala v Port Woshingonu, je o přebudování lidského života jedním krokem poté, co se ostatní věci v jeho životě rozpadly. Frank Lambert, rozvedený majitel stavební firmy, kterému byly po rozvodu s jeho první manželkou do péče svěřeny jeho tři děti, si nečekaně vezme CArol Foster, vdovu, která má taktéž tři ěti a pracuje jako kadeřnice. I když jsou oba z port Washingtonu, setkají se až na dovolené na Jamajce. Jejich děti, jak je snad netřeba dodávat, byly velmi překvapené a rozčílené, když se o tomto sňatku dozvěděli.

Tohle pro mě není jako seriál Přátelé, nicméně jsem na tomhle vyrustala. Moji rodiče tohle zbožnovaly, takže když se tohle zaplo v televizy, všichni jsme se u ni sešly! Možná i proto to patří k mím oblíbeným. Každopádně i tady je plno legrace, ovšem podle mého názoru seriál ztratil svou jiskru v momentě, kdy vyměnily Coudiho za kadeřníka!

Zajímavosti

Původně měl hrát postavu Marka Fostera herec Jarrett Lennon ale nakonec ji hrál Christopher Castile.


Postava Rich Halke, kterou hrál Jason Marsden byla pojmenována po scenáristovi Richardu P. Halkem, který se podílel na několika dílech.

Titulní skladbu "Second Time Around" napsali Jesse Frederick a Bennett Salvay. Nazpívala ji rodačka z Houstonu Teresa James
.
Pro dětské herce seriálu byl zlomem, některé vyšvihl do mnoha další rolí (Christine Lakin), jiní dostávali nabídku od filmu pouze sporadicky (Staci Keanan, Angela Watson), další zatratil a už si nikdy nezahráli, protože se svou postavou až příliš splynuly (Brandon Call, Christopher Castile, Josh Byrne).

V poslední sérii se Mark objeví pouze ve čtyřech epizodách.

Josh Byrne, který hrál postavu Brandona, se v sedmé, tedy poslední řadě seriálu již neobjevil, jeho postava byla vyškrtnuta.

V seriálu můžeme slyšet z úst Patricka Duffyho několik vtipných narážek na seriál Dallas.

"Moře" v titulcích je jen naklíčované, ve skutečnosti se vedle Rollercoasteru nachází parkoviště (které je v některých záběrech vidět).

V jedné epizodě říká Jean-Luc Carol, že vypadá jako Chrissy ze seriálu "Three's Company" (1977). Suzanne Sommers přitom roli Chrissy v seriálu opravdu ztvárnila.

Markovo celé jméno zní Mark Archibald Foster.

Pilotní díl měl premiéru 20. září 1991 a naopak poslední díl 26. června 1998.

V páté sérii hrály malou Lilly coby kojence dvojčata Kristen a Lauren Meyeringovi.

V seriálu můžeme slyšet mnoho odkazů na jiné seriály jako Plný dům, Dallas, Beavis and Butt-head, Garfield, Simpsonovi, Pobřežní hlídka, Xena či filmy Jak je důležité míti Filipa (1951), Americké graffiti, nebo Legenda o vášni.Zdroj : Wikipedia a Kinobox.cz

Přátelé

4. června 2015 v 13:41 | Silmarilli
Přátelé

Přátelé je americký televizní seriál o skupině přátel žijících v New Yorku. První epizoda byla odvysílána na televizi NBC 22. září 1994, poslední 6 května 2004 . . Byl vysílán ve více než sto zemích a stále se umisťuje na velmi dobrých místech na žebříčcích sledovanosti. Poslední epizodu seriálu sledovalo ve spojených stítech na 51,1 milionů lidí. Za deset let vysílání obdržel seriál 7 cen Emmy , Zlatý globus, 2 ceny SAG , dalších 56 různých ocenění a 152 nominací.
Titulní píseň "I'll Be There for You" pochází od skupiny The Rembrandts.

Pro mě osobně je to nejlepší Sseriál všech dob, který si za celou svou dobu udržel i kvalitu. Což se zas tak moc často nestává. Tahle rubrika je nová a tak jsem musela hned začít tím uplně nejlepším co znám! Celá šestice je naprosto odlišná jedna od druhé a tím pádem si i diváci najdou něco ze sebe v seriálu a potom se do toho více v žijí.


Pár Zajímavostí

Scéna s herci v kašně, která se opakuje v úvodních titulcích, byla natočena ve studiích Warner Bros v LA ve čtyři hodiny ráno. Herci dostali slova k úvodní skladbě, ale neznali hudbu, protože ještě nebyla natočená, a měli tancovat.

Nikdo z Přátel nebral nikdy víc peněz než ostatní. Začínali s 22,5 tisíci za epizodu a končili s 1 milionem dolarů za epizodu. Herci si mezi sebou dali ústní dohodu, že o peníze budou vždy žádat společně.

Courteney Cox je jedinou, která nebyla nominovaná na Emmy za účinkování v seriálu.

Monica (Courtney Cox) pronese úplně první větu seriálu a Chandler (Matthew Perry) úplně poslední.

Tvůrci chtěli původně jako úvodní znělku použít píseň "Shiny Happy People" od skupiny R.E.M., nakonec se však rozhodli pro "I'll Be There for You" od The Rembrandts.

Chendlera daboval do češtiny Rostislav Čtvrtlík, vyjma několika dílů, kdy jej zastoupil Aleš Procházka. Pauza v dabingu byla, z důvodů boje s nádorovým onemocněním mozku, který Čtvrtlík nakonec vyhrál a mohl se k dabingu vrátit. Po letech se ale jeho nemoc vrátila a v Praze 6. března 2011 v 47 letech žemřel.

Každý z přátel dostal nabídku natočit vlastní seriál pojmenovaný po své postavě. Všichni však odmítli s tím, že by jim to mohlo pokazit reputaci. Jediný, kdo souhlasil, byl Matt LeBlanc.

V epizodě "Monika zavařuje" měl Joey (Matt LeBlanc) ruku uvázanou v popruhu. Důvodem byl ten, že si při skoku na pohovku Matt Le Blanc vykloubil rameno, což museli poté autoři vystřihnout.

Chandler (Matthew Perry) byl jediný z chlapů, který políbil na pusu všechny dívky seriálu.

V 16. díle 2. série mají Joey (Matt LeBlanc) a Chandler (Matthew Perry) doma na ledničce krabici od českého piva Pilsner Urquell. České pivo pak Joey pije například v začátku 5. epizody 3. série


Zdroj : Wikipedia a najdipraxi.cz

Nix Garth - Sabriel

2. června 2015 v 13:40 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Staré království
Díl : 1
Rok vydání : 1995
Rok vydání v ČR : 2004
Počet stran : 336
Nakladatelství : Triton

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…

Nějak jsem se do toho nemohla začíst. Aspon prvnícj několik stran, možná to bylo tím, že jsem si na styl psaní musela zvyknout. V konečném výsledku musím říct, že to nebylo špatné. Svět ve kterém se příběh odehrával byl fascinující.