Prosinec 2015

Lauren Oliver - Rekviem

23. prosince 2015 v 11:41 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Delírium
Díl : 3
Rok vydání : 2013
Rok vydání v ČR : 2013
Počet stran : 391
Nakladatelství : CooBoo

Lena je v srdci revoluce. Bojuje proti společnosti, která prohlásila lásku za nemoc. Ale Divočina dávno není tím bezpečným přístavem, co bývala, protože vláda se rozhodla rebely zlikvidovat. K tomu má Lena hlavu a srdce vzhůru nohama, protože se vrátil někdo, o kom si myslela, že jej navždy ztratila…

Rekviem vypráví střídavě Lena a její nejlepší kamarádka Hana. Dívky, které žijí v zásadě vedle sebe, ale dělí je celý podivný svět. Najdou k sobě zase cestu? Jak skončí příběh o lásce, co je zakázaná tím nejhorším možným způsobem?

Tahle série začal opravdu velmi slibně. První díl mě opravdu nadchl, na konci jsem uronila i pár slziček a pomalu vyhlížela druhý díl a i když ten druhý díl byl taky dobrý, prvnímu se to nevyrovalo. I tak to , ale bylo zajímavé čtení. Ovšem třetí díl pro mě zklouzl do takového průměru. Nečekaně je tu milostný trojuhelník, kterých mám v knihách už pokrk. Pravda je ta, že se v tom autorka moc nehnípala proto, se to dalo vydržet. Velké pozitivum byl styl psaní a pohled ze dvou stran. To se mi opravdu líbilo.

Vánoce ve světě 2

21. prosince 2015 v 11:40 | Silmarilli
Irské Vánoce

Spousta svíček a rozmanitých zelených dekorací je umístěno v době vánočních svátků v mnoha oknech irských domácností. Dle starých pověr svítí světla svíček po celou Štědrou noc na cestu Svaté rodině a zároveň dávají i kousek tepla chudým kolemjdoucím.
Po štědrovečerní večeři přinesla hospodyně na stůl chléb a čerstvé mléko a nechaly se chvíli otevřené vchodové dveře. Tyto zvyky měly symbolizovat pohostinství celé rodiny a zároveň vyjadřovaly i naději, že právě tuto rodinu navštíví sv. Josef se sv. Marií a s malým Ježíškem. Pro Iry jsou Vánoce obdobím velikých a především náboženských a duchovních oslav. Scéna s jesličkami je zde naprostou tradicí a jen v málokterém domě ji nenajdeme.
Itálie

Čas Vánoc v Itálii začíná osm dní před 25. prosincem a končí po dvanácti dnech - na svátek Tří králů. Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s přáteli. Italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Štědrovečerní večeře se liší podle jednotlivých regionů. Na stolech nechybějí krocan ani ryba, v poslední době však stále častěji Italové podávají těstoviny - například s mořskými plody. Ve srovnání s našimi, jsou italské Vánoce velmi odbyté: vždyť tu ani nepečou cukroví. Jenom ta půlnoční mše je stejná. Pod vánočním stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.
Litva
Oslavy začínaly v Litvě tradičně se zimním slunovratem, který se slaví 22. prosince. Domy se nejčastěji zdobí slaměnými ozdobami s různými červenými ornamenty, které jsou v místním mateřském jazyce nazývány lukturi, krigi, putni a tak podobně. I v době průmyslových, ve velkém vyráběných ozdob jsou v Litvě k většině vánočních dekorací stále užívány především přírodní materiály.
Nejznámější vánoční tradicí je průvod s maskami. Další tradicí charakteristickou pro tuto oblast je vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí. Toto veliké poleno je vlečeno příslušníky jedné rodiny, často se zapojí do rituálu i několik málo sousedů a přátel. Zpívají se tradiční písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Lidé okolních usedlostí se pak sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně poslední polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok. Součástí vánočních oslav jsou samozřejmě i hostiny, na svátečním stole nesmí chybět prasečí hlava vařená spolu s rozmělněným ječmenem. Toto jídlo se nazývá koca nebo kikas. Proto se zde někdy Štědrý večer nazývá Kuki večer. Další místní specialitou je vařený hrách s fazolemi a s hromadou klobás. Kolečka nakrájených klobás mají symbolizovat slunce pro příští rok. V současné době se Vánoce slaví již více evropským způsobem. Pečou se zázvorové sušenky, kupují mandarinky a pomeranče a zdobí stromečky svítícími svíčkami.

Řecké vánoce

Oslava Vánoc v řecku začíná již 40 dní předem. V tomto čase se v Řecku běžně podává k jídlu speciální druh chleba nazývaný christopsomo, v překladu boží chléb. Na Štedrý den děti chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého a zpívají vánoční píseň v Řecku nazývanou Kalanda. Svůj zpěv doprovází hrou na kovové triangly a hliněné bubínky. Malí koledníci za svá přání dostávají drobné odměny, jako je cukroví či sušené kousky ovoce.
Dánské Vánoce

V dánských domácnostech se začíná slavit s příchodem prvních vánočních dekorací. Vánoce jsou pro Dány nejkrásnějším obdobím roku, v málokteré zemi se vidí takové potěšení a takové výbuchy světel jako v Dánsku. Za podvečerního šera se náhle rozsvěcí tisíce a tisíce svíček. V prvním adventním týdnu starosta Kodaně rozsvěcí hlavní strom jako dar pro všechny obyvatele Dánska od Norských sousedů.
Na Štědrý večer visí téměř v každém domě dánská vlajka a často se malými státními vlaječkami zdobí i vánoční stromečky. Tradičním jídlem je rýžový pudink, ve kterém je jedna celá mandle. Kdo najde ve své porci tuto mandli vyhrává malý dárek. Obvykle je to malé marcipánové prasátko. Dalším chodem štědrovečerní večeře bývá pečený krocan či husa plněná jablky a sušenými švestkami servírovaná s červeným zelím a karamelovými bramborami. Jako zákusek se podává něco z nepřeberného množství sladkého dánského pečiva. Po večeři Dánové obvykle tančí kolem stromečku a zpívají. Kolem desáté hodiny večerní se rozdávají vánoční dárky. Před spaním se většinou ještě dále hoduje. Ráno 25. prosince se jí rýžová kaše, na které je pro vylepšení chuti rozpuštěno trochu čerstvého másla.
Španělské Vánoce

Na Štědrý večer se ve Španělsku tradičně scházejí rodiny v domě prarodičů, jeden rok u rodičů ženy a druhý rok u rodičů muže. Ale všichni zúčastnění, ať již jde o ženy či o muže, pilně pomáhají při přípravě štědrovečerní večeře. Je to opravdový svátek, jídlo začíná kolem desáté hodiny večerní a pokračuje dlouho do noci. Jídlo je prokládáno zpěvem kolem vystavěného betléma s jesličkami. Jesličky jsou ale do půlnoci prázdné. Je zvykem, že nejmenší z rodiny položí Ježíška do jesliček přesně o půlnoci. Stále ještě hodně Španělů pravidelně chodí na vánoční půlnoční mši, ale je pravda, že dnes již mnoho moderních rodin tráví i Štědrý večer u televizní obrazovky. Při sezení u televize konzumují spoustu sladkého vánočního pečiva. Mezi typické cukrovinky patří cukroví z nugátu a různé druhy máslových sušenek. Vše potom zapíjí nápojem zvaný Cava, což je druh španělského šampaňského.


nesamostatná..

16. prosince 2015 v 10:20 | Silmarilli |  moe vykecávky
Nepatřím k dívkám, které mají doma polovičku línou jak veš, nýbrž polovičku, která pomáhala s domácností automaticky. Když se stalo, že jsem v práci musela tvrdnout déle, než byla pracovní doba a domů jsem dorazila totálně zničená, jsem si nemusela lámat hlavu nad večeří a neumytým nádobím. Polovičák to udělal scela automaticky, abych si prý mohla taky odpočinout. Potěší mít doma chlapa, který se s vámi o práci trošku podělí a nenechá vám všechno na starosti.Ale i tak se najdou věci, které nedělal a ted mu jde z toho hlava kolem.

Kámen urazu ovšem nastal, když jsem dorazila domů z nemocnice po operaci, kdy jsem nebyl schopná sama jít do sprchy, nebo si obléct kalhoty či spodní prádlo ( ano, i tak byl můj návrat ponižující). Veškeré domácí práce padly na mou polovičku, až mi ho bylo líto. Přiletěl z práce a lítal jak hadra na holi.

Nevím pro koho z nás to bylo víc stresující. Jestli pro něho, kdy se často zastavil až večer, kdy jsme si šly lehnout, nebo pro mě, která šílela jak veškerý můj systém doma pomalu, ale jistě předělával. Onehdy, když už jsem se mohla trošku hýbat, jsem šla do spišky a málem mě trefil šlak z toho jak to bylo všechno přeházené a neuspořádané ( nepatřím sice mezi lidi co trpí přehnaným pořádkem, ale nějaký systém to mít přeci musí :) ).

Pak přišly na řadu věci jako uklid koupelny a podobně, kdy vytahal veškeré čistící prostředky a všechny mi je nanosil k posteli, abych mu vysvětlila co na co má použít ( pochopitelně by na to přišel i sám, ale proč se raději nejít zeptat že).Musela jsem se smát, když jsem se šla za ním podívat jak mu to jde a našla jsem ho zavřeného v oblečení ve sprchovém koutě, jak hbitě drhne vnitřek sprchy a když otevřel oblečení měl durch mokré. Pak přišli otázek typu: " seš taky tak vždycky mokrá, nebo jenom já ? A jak to děláš ? To je to vždycky taková dřina ?

Taky se musím přiznat, že i když může být nějakou dobu fajn, být obskakována, už mě to nebaví. Připadám si neschopná a totálně neužitečná. Aspoň že už začínám být trošku samostatnější, ale i tak doma potřebuju někoho, kdo mi pomůže. Třeba, sváču si nachystám sama to je v pohodě, ale jak jí dopravit na talíři ke stolu, když v každé ruce dřímá jedna berle a jelikož nohu nemůžete absolutně používat tak obě potřebujete?

Pak nastávají momenty zlepšení, kdy každý den je vám líp a líp a začínáte vymýšlet hovadiny, jakože vyzkouším doskákat po jedné noze abych si taky něco donesla sama. V momentě kdy jsem málem spadla jsem i tyhle pokusy rychle vzdala. Už se těším až budu moct normálně fungovat :)

Wardo Saillo - Pláč v Poušti

14. prosince 2015 v 11:39 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Origin. Název : Tranenmond
Rok vydání : 2004
Rok vydání v ČR :2006
Počet stran : 274
Nakladatelství : Ikar

Otec, bývalý světák, ale muž bez výraznějšího sebevědomí, není schopen snášet samostatnost své ženy. Rozčiluje ho, že nerespektuje konvence a neposlouchá ho na slovo. Bije manželku, dělá jí scény, žárlí na ni, propadne drogám. V hlavě se mu zrodí ďábelský plán a pětiletá dcera Wuarda se o něm dozví. Stojí před těžkým rozhodnutím - má poslechnout otce, nebo stát při matce? Wuarda udělá, co jí nařídí otec, jde si hrát se sestrou na ulici. Stane se, co matka předpověděla…
Dcera cítí, že nese vinu na matčině smrti, a trápí ji výčitky. Otec se octne ve vězení, děti jsou ponechány napospas osudu...
Dnes, po více než dvaceti letech, se Wuarda Saillo vrací na místa hrůzy. Znovu prožívá tehdejší konflikt a zbavuje se pocitu viny. Smutek ale zůstává a cesta zpět je dlouhá, slzavá a bolestná...

Knihy z tohohle prostředí jsou opravdu šílené. Nechce se člověku věřit, že ještě dnes jsou lidé někde tak ncivilizovaní a chovají se k sobě tak hrozně. Mám přečteno hodně knih podle skutečné události, ovšem vzhledem k migrantům, jsem na knihu nahlížela trochu jinak.
Člověku je až do pláče,když si představí o ponižování a to týraní, které je tam takřka běžné. Vždycky mě tyhle knihy tak rozčílí. Ta naschválná nevšímavost lidí, mě dokáže vytočit asi ze všeho nejvíc. Kdyby si lidé víc pomáhali a stáli při sobě, věčina těch věcí by se ani nestala....

Vánoce ve světě

13. prosince 2015 v 11:39 | Silmarilli |  Vánoce
Letos jsem se rozhodla tady Na blogu slavit vánoce krapánek jinak, než loni. Zatím co loni se tu přidávalo nepočet receptu na různé cukroví, letos by nebylo špatné se trochu vzdělat a podívat se jak Vánoce prožívají lidé v jiných zemích. A tady je prvních pár, které jsem si pro vás připravila :)

Brazzílie

Podobně jako v Austrálii slaví Vánoce v Létě.Vánoční stromeček zdobí hodně barevně a jedna z místní tradice je vytvoit scenérii zrození- Presépio. Nesmí chybět ani návštěva mše a Vánoční dárky jim noí Papai Noel ( Otec Vánoc), který žije v Gronsku. Na vánoční večeři se podává krocan, šunka, ovoce, zelenina, mořské ryby, zákusky .
Mexiko

Tak jako mexičané tak i Vánoce zde bývají veselé a hučné. Dávají si spíše drobnější dárky, které se i se sladkosti umístní do džbánu, který se pověsí a děti se ho snaží shodit a vysypat dárečky
Francie
Francouzský Ježíšek, dobrý vánoční duch pére Noel, nosí a ukládá dětem dárečky na krb nebo ke kamnům. Velikou tradici v zemi mají také vánoční trhy, kde se prodávají nejrůznější hračky, dekorace, svíčky apod. Také Francouzi milují bohatou vánoční výzdobu. Podobně jako u nás tráví Štědrý večer lidé se svými rodinami a navštěvují půlnoční bohoslužby (někdy se konají už zvečera). Mezi tradiční vánoční pokrmy patří krůta a tzv. vánoční poleno (dezert ve tvaru polínka polévaný čokoládou). Slavnostní stůl je však bohatý, nechybí na něm často i kulinářské lahůdky jako jsou ústřice, šneci, žabí stehýnka či drahé ovoce.
Bulharsko

Díky pravoslavným tradicím by se měly vánoční svátky slavit v Bulharsku až 6.ledna. Někteří lidé si v dnešní době ale s chutí slaví a nadělují dárky dvakrát - tedy 24. prosince i 6. ledna. Dárky pod stromeček dává děda Koleda. K jídlu se připravuje vepřové maso, čočka, fazole, rýže, zelí, oblíbené je sladké pečivo z kynutého těsta ve formě kroužků.
Finsko

Dárky dětem nosí veliký Ukko. Aby na to nebyl sám, pomáhají mu pidimužíci. Zlobivé děti si pak může odnést do svého ledového království.
USA

Vánoční sezóna v USA začíná po Dni díkůvzdání, který se slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek.Ve své podstatě je Díkůvzdání pro lidi věčí svátek než Vánoce . Vánoční stromeček se zdobí již dva nebo tři týdny před Štědrým dnem. O Vánocích však Američané zdobí nejen stromečky, ale i své příbytky a často se pak večer jezdí projíždět po okolí a kochají se pohledem na zářící domy sousedů.
Na Štědrý den se normálně chodí do práce, alespoň na půl dne. K večeři se pak každý oblékne do něčeho pohodlného a začnou se podávat oblíbená rodinná jídla. Často je to krocan se šunkou, jinde ale i mořské plody, nebo prostě pizza. Téměř nikde nechybí americký páj (koláč), většinou jablečný. Po večeři lze v televizi naladit Dickensovu "Christmas Carol" a potom se jde na půlnoční mši. Děti ještě předtím než jdou spát nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince , kdy je státní svátek. Celý den se odpočívá a navštěvují se příbuzní. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.


Falešný Patchwork - další tři koule :)

11. prosince 2015 v 11:37 | Silmarilli |  Tvoření
Pulku listopadu jsem tvrdla v nemocnici a když jsem se vrátila měla jsem docela dost elánu a tak jsem se opět pustila do tvoření. Upřímně mě Patchwork vážně nadchl a tak se tu výtvory a různé barvené kombinace, budou oběvovat čím dál častěji. Aspoň prozatím. V tomto článku vám opět představím 3 moje koule z patchwoku a doufám, že i tentokrát nevypadají špatně :)Nancy Holder - Kráska a zvíře

9. prosince 2015 v 11:37 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Kráska a zvíře
Díl : 1
Rok vydání : 2015
Rok vydání v ČR : 2015
Počet stran : 312
Nakladatelství : Baronet

Jako mladistvé zachránil Catherine Chandlerové život tajemný cizinec, který má schopnost se proměnit v divokého tvora. O devět let později, již jako policejní detektiv, Catherine odhalí jeho identitu.
Vincent ji přitahuje a postupem času se spolu sblíží, ale Catherine ví, že jejich vztah musí přede všemi tajit, protože je pro oba nebezpečný.
Během záhadného výpadku proudu v New Yorku dojde k únosu Angela DeMarca, syna jedné z nejvlivnějších místních rodin. Catherine začne na případu pracovat se svou kolegyní, Tess Vargasovou, a vzápětí se doslechnou o další hledané osobě - otec Cat zmizel ze své vězeňské cely na Rikers Islandu.
Vincent se ze všech sil snaží Cat pomoci, ale jak napětí narůstá, pár uvízne v pasti, z níž vede jediná cesta ven. Oba se musí postavit minulosti a dokázat sílu své lásky.

Představte si celkem zajímavý příběh a někdo by vám del o něm knihu, která ovšem začíná někde u protřed příběhu. Tak přesně tak jsem se cítila při čtení téhle knihy. Někdy uprostřed knihy, kdy jsem se neutále ztrácela v ději jsem se rozhodla podívat se na seriál, který podle mého názoru nebyl vbec špatný. A když jsem se potom ke knize vrátila, četla se mi o dost lépe. To je ovšem pro mě obrovské mínus. Proto bych tuhle knihu neohodnotila nějak uspěšně a znovu bych se do toho nepustila ...

Francouzské vánoční poleno

4. prosince 2015 v 11:16 | Silmarilli |  Vánoční pečení
Tenhle recept jsem našla v jednom časopisu a docela mě zaujal. Docela uvažuju, že bych to doma vyzkoušela a přenesla tak naši domácnost aspoň na chvíli do jiné země :) Obrázek mám z ineternetu a tady je odkaz, kde jsem ho našla


INGREDIENCE
Těsto: 200g polohrubé mouky
5 vajec
180 g krupicového cukru
20g kakaa
tuk na vymazání plechu
Krém: 5 dl mléka
2 balíčky pudinkového prášku s čokoládovou příchutí
80g cukru
50g másla

POSTUP

Vejce a cukr utřeme do pěny a přimícháme prosátou mouku s kakaem. Rozetřeme na vymazaný plech a pečeme při 200°C 4-5 minut. Upečený plát těsta položíme na vlhkou utěrku, potřeme částí krému, pomocí utěrky zarolujeme a necháme asi 1 hodinu vychladnout. Pak potřeme povrch zbylým krémem a dozdobíme např. lístky z marcipánu a sněhovými pusinkami. Krém: Pudink uvaříme a po vychladnutí přidáme změklé máslo a umícháme hladký krém. Můžeme konzumovat hned po ztuhnutí, ale uleželé 3 - 4 dny v ledničce je mnohem lepší.

Julia Golding - Najít sky

1. prosince 2015 v 12:53 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série : Beenedict
Díl : 1
Rok vydání : 2010
Rok vydání v ČR : 2013
Počet stran : 240

Většinu z nás trápí pocit, že někde na nás čeká něco lepšího, ale ne a ne to najít. Co byste dělali, kdybyste najednou zjistili, že ten nejvíc sexy kluk ve škole je pro vás ten pravý - vaše druhá polovina? Sky je stydlivá angická dívka, která právě nastoupila na americkou střední ve Wickenridge. A právě se chystá všechny překvapit - a sebe ze všeho nejvíc.

Z téhle knihy jsem trochu rozčarovaná. Není ode mě správné, abych hodnotila chyby v knize když ani já nejsem užasný češtinář, ale pravdou je, že nevím co s tím. Ze začátku kniha nevypadala vůbec špatně i když se to tvářilo jako tuctová knížka, která nebude oplívat svou originalitou,v momentě kdy e v knize začalo zminovat o Savntech, trochu jsem znějistěla. Ve výsldku by ovšem Savanti byly užasní. Nebo aspoň mě zaujal , tenhle svět, bohýžel si s tím podle mě autorka nevyhrála jak by měla. Kde nemusela ztrácet čas tam ho tratila a kde by to stálo za to s tím pohrát, tam jak si zbytečně spěchala.

Takže můj konečný verdikt, je asi takový, že si knihu klidně přečtěte, ale nic vám nedá, ba naopak budete naštvaní, že by to byl celkem dobrý příběh, kdyby se toho ujal někdo jiný!