Sabaa Tahirová - Jiskra v popelu

12. září 2016 v 8:38 | Silmarilli |  Knížky co sem četla
Série Jiskra v popelu
díl : 1
Rok vydání : 2015
Rok vydání v ČR : 2016
Nakladatelství : Host
počet stran : 450

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechejte
Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy odehrávající se v brutálním světě podobném Římské říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod tvrdou nadvládou Válečnického impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii a bude pro ně špehovat, zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se Zkoušek, nemilosrdné soutěže, z níž má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na akademii zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propojené víc, než by si vůbec dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.


Jiskra v popelu není jen jedna z mnoha knih. Vyčnívá propracovaným dějem, zajímavými postavami a prosředí kde se příběh odehrává. Děj se odehrával ve dvou liniích a z pohledů dvou hrdinů, kteří jsou tolik odlišní a postupně se jejich světy střetávají. Nejprve pomalu a nakonec se srazí v jeden užasný celek.

Laia, tahle postava si mé sympatie pomalu osahávala a já propadla postupem času, jak se její postava pomalu měnila. Ze začátku mě její fňukání trošku otravovalo, ale jak jsem se do příběhu ponořovala hlouběji, soucítila jsem s ní.
Naproti tomu Elias si mě získal hned. Jeho přístupem, tím že mu nechyběl soucit a nebyl plný brutality. I když mu Laia měla problém věřit, já jsem mu věřila hned :)

Musím říct, že kniha byla opravdu skvěle napsaná a musím pochválit i překlad, protože ten udělá taky hodně. Každý řádek a slovo od oslava se do mě příběh ponořoval hlouběji až sem ho měla přímo před očima. Živě jsem si představovala prostředí impéri, vesnic, tržiště.
Čtenář v této knize nemá nouzi o nečekaných zvratech, plno akce a hlavně nepředvídatelnosti. Často jsem lapala po dechu a říkala si tak tohle jsem opravdu nečekala. Už tohle je známkou skvělé kvality knihy a proto, pokud máte rádi tento druh čtiva, jiskra v popelu je pro vás to pravé ořechové .....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 12. září 2016 v 14:37 | Reagovat

určitě je to podle recenze supr knížka,ale asi tenhle typ neni pro mě.. :))

2 Ettelwen Ettelwen | 13. září 2016 v 13:45 | Reagovat

Já jsem pak začala fandit Heleně, myslím, že v dalších dílech bude mít dost prostoru, nebo by alespoń mít mohla a skvěle zamíchá dějem.

3 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 19. září 2016 v 18:45 | Reagovat

Já ji chci od první chvíle, kdy jsem ji viděla. Počkám na druhý díl a koupím si ji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama